скорост, фандъкова

Статистиката, която събрахме е смразяваща – между 80 и 100 хил. засечени превишения на разрешената скорост на месец, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова. На извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) за безопасността на пътя кметът представи данни, получени след анализ на информацията от камерите на Столичната община за контрол на скоростта, разположени на територията на общината.

След инцидента на бул. „Черни връх“ общината постави 32 радарни табла за скорост – от една страна,

шофьорите да имат възможност за самоконтрол,

а от друга, за да събираме информация, по която полицията да може да организира и насочва по-добре своите сили за контрол, съобщи Фандъкова.

Тя информира, че от камерите на общината са засечени 198 км/ч по бул. „България“, 160 км/ч по бул. „Ал. Малинов“, 153 км/ч по бул. „Черни връх“; 154 км/ч по бул. „Сливница“, 159 км/ч по бул. „Т. Александров“. Това са „рекордите“ само за април – но не става дума за шампиони, а за потенциални убийци, коментира кметът Фандъкова.

Тя цитира данни, според които през април радарите на Столичната община са засекли 30 шофьори, които са шофирали с над 130 км/ч по бул. „Т. Александров“ при кръстовището с бул. „Вардар“; 20 шофьори са карали с над 180 км/ч по бул. „България“ при ул. „Флора“; 21 автомобила са минали с над 130 км/ч по бул. „Черни връх“ и 35 шофьори са карали с над 130 км/ч по бул. „Сливница“ при бул. „Инж. Ив. Иванов“. Недопустимо е да продължим да гледаме стягащите сърцата изповеди на майки и бащи по телевизиите, и да не променим черната статистика. Това не са числа, а лица, мечти и животи, които са отнети, посочи Фандъкова. Затова по думите й няма нито място, нито време за прехвърляне на отговорност между институциите. Няма никаква полза от взаимните обвинения. За войната по пътищата невинни няма. Затова предлагам конкретни ангажименти и срокове от страна на Столична община, които вярвам, че

ще получат подкрепа от целия Общински съвет, каза Йорданка Фандъкова.

Тя съобщи, че Столичната община е поела ангажимент пред „Пътна полиция“ да подготви проекти и да постави стълбове за монтиране на камери на четири конкретни точки. Местата са избрани по брой регистрирани нарушения и инциденти (на бул. „Черни връх“, бул. „Ал. Малинов“, бул. „Цар Борис III“ и на Околовръстния път). Поехме ангажимент към МВР, че ще изготвим техническите проекти – те вече са готови. Предстои издаването на разрешения за строеж. Закупили сме и кутиите, каза кметът.

Фандъкова заяви, че са проучени сроковете за доставка и инсталиране на камери за скорост и че тя поема ангажимент до месец Столичната община да достави пет нови мобилни камери за контрол на скоростта, които да предостави на „Пътна полиция“. Едната задължително ще работи на бул. „Сливница“. Камерите ще могат директно да предоставят данни към Единния център за обработка на нарушения на МВР, каза кметът. Тя поясни, че законодателството в момента не разрешава на общините да извършват контрол по Закона за движение по пътищата и да санкционират за превишена скорост. Затова сме готови финансово и технически да работим заедно с МВР, както и досега сме го правили, каза Фандъкова.

Тя заяви, че във второ Народно събрание се предлагат промени в Закона за движение по пътищата, които да позволят в контрола по пътищата да се използват изграждани от общините системи за видеонаблюдение. Кметът очаква това да бъде приоритетен закон и да се гледа като първи в Народното събрание. Предлагаме още местната власт да се включи и във връчването на фишовете при предоставяне на административни услуги – защото наказанията са ефективни, когато са неизбежни, посочи Фандъкова. Тя допълни, че Столична община има възможност буквално за няколко месеца след приемането на закона да разшири системата за видеонаблюдение и с допълнителни камери за скорост.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук