Още след четвъртия кръг на груповата фаза в Шампионската лига Байерн (Мюнхен) си осигури място във фазата на директните елиминации. Баварците победиха с 2:1 като гост Селтик и събраха 9 точки в група В, в която лидер с пълен актив е Пари Сен Жермен. По този начин и двата тима се класираха за осминафиналите, а Селтик и Андерлехт ще си оспорват третата позиция.

Класиране група B

Домакините от Глазгоу оказаха сериозна съпротива на далеч по-класния си съперник, но не успяха да се преборят поне за равенство. Кингсли Коман в 22-ата минута откри за баварците, а Калъм Макгрегър изравни в 74-ата. Радостта на шотландците не продължи дълго, защото в 77-ата минута Хавиер Мартинес се разписа с глава и донесе победата на гостите.

Селтик Байерн Мюнхен

Мюнхенци спечелиха преди две седмици на „Алианц Арена“ с 3:0, но във вторник вечер им беше много по-трудно. Историята не беше на страната на детелините, които нямат нито един успех не само срещу Байерн, но и срещу германски клуб като цяло в турнира. Гостите обаче съвсем не бяха убедителни в последните си визити в Шампионската лига – само две победи от 9 мача.

През уикенда Селтик изравни собствения си 100-годишен рекорд за най-много поредни двубои без загуба в първенството. Това обаче се случи с домакинско равенство срещу Килмарнък, в което тимът никак не се понрави с представянето си.

Още в началото пред Видал се откри възможност да открие резултата, но чилиецът я пропиля. Футболистите на Селтик бяха наясно, че ще бъдат подложени на натиск и не се колебаеха да чистят топката далеч от вратата на Крейг Гордън. В 14-ата минута Форест и Макгрегър направиха добро двойно подаване, но последвалото центриране не създаде проблеми на снажния Зюле.

Гостите отвърнаха с далечен удар на Алаба, преминал високо над вратата. В 22-ата минута Байерн поведе след изключително груба грешка в защитата на Селтик. Топката беше изритиана от Свен Улрайх към Коман, който трябваше да бъде пресрещнат от Гордън. Стражът на детелините обаче не уцели топката и бе преодолян от французина, който след това спокойно финтира и бранител в зелено-бяло преди да насочи топката в мрежата.

Попадението дойде от нищото и беше сериозен удар по домакините, които до този момент се бранеха отлично. Малко след гола Гордън едва не направи нов гаф, но малко не стигна на Робен да пресече рискования му пас към Битон.

В минутите до почивката Селтик организира няколко контри, които не доведоха до нищо опасно пред вратата на Свен Улрайх, но публиката беше доволна, че любимците им са готови да отговорят на удара. Баварците пък се задоволиха да задържат топката и да изчакват нови грешки в защитата на детелините.

В началото на второто полувреме Улрайх трябваше да се намесва след коварен шут на Армстронг, после пък Дедрик Боята попречи на Коман да се разпише за втори път. Скоростта в атаките на домакините създаваше проблеми на Байерн и в 74-ата минута публиката на „Селтик Парк“ ликуваше. Форест пусна много добро подаване към Макрегър и той промуши топката между краката на Улрайх.

Футболистите на Селтик още не се бяха нарадвали на гола, когато отново се озоваха в ролята на догонващи. Коман комбинира с Алаба по левия фланг, австриецът центрира, а Хави Мартинес с глава вкара победното попадение за гостите от Мюнхен.

След срещата старши треньорът на баварците Юп Хайнкес призна, че е почти невъзможно Байерн да измести Пари Сен Жермен от първата позиция в крайното класиране в групата.

“Знаех, че ни чака изключително труден мач. В последно време графикът ни беше много натоварен, а освен това футболистите се влагат максимално във всяка тренировка. Но това е нормално. Мисля, че като цяло играхме добре, макар че в отделни периоди Селтик тръгваше в атака и ни създаде проблеми”, заяви Хайнкес.

“Важното е, че се класирахме за елиминациите. Колкото до първото място в групата – предвид ситуацията до момента и резултата от мача срещу ПСЖ в Париж, ще е почти невъзможно да изместим французите”, добави опитният специалист.

В другата среща Пари Сен Жермен си осигури участие на осминафиналите в Шампионската лига. Французите записаха четвърта поредна победа в група B след 5:0 над Андерлехт и имат 9 точки аванс пред третия Селтик.

Пари Сен Жермен Андерлехт

Звездната селекция на Унай Емери е отбелязала 17 гола от началото на турнира и не е допуснал нито един. Във вторник вечер в герой за тима изненадващо се превърна левият бранител Лайвин Курзава, който отбеляза хеттрик през второто полувреме. През първата част се разписаха Верати и Неймар.

Разликата в класите бе огромна, като Андерлехт удържа половин час на “Парк де Пренс”. Марко Верати откри резултата в 30-ата минута, а в края на първата част Неймар направи 2:0 с удар от границата на наказателното поле. След почивката Курзава се разписа след добавка, след като Неймар удари гредата от фаул.

Комбинация между най-скъпия футболист в света и сънародника му Дани Алвеш доведе до центриране, което Курзава засече за 4:0 в 72-ата минута. Малко по-късно френският национал оформи своя хеттрик, след като влезлият като резерва Ди Мария по случайност отклони топката към него.