Отборът на Манчестър Юнайтед постигна четвърта поредна победа в Група А на Шампионската лига, надделявайки с 2:0 над Бенфика на „Олд Трафорд“. Въпреки това червените дяволи не успяха да си осигурят класиране за следващата фаза, тъй като в другия двубой от групата ЦСКА (Москва) удари Базел като гост.

Класиране група А

Както и преди две седмици, когато червените дяволи победиха същия съперник, и сега главно действащо лице бе младият вратар на Бенфика Миле Свилар, който първо спаси дузпа на Антони Марсиал, а след това си отбеляза злощастен автогол в самия край на първото полувреме. Дейли Блинд (78′) оформи крайния резултат от дузпа.

Манчестър Юнайтед Бенфика

Мениджърът на домакините Жозе Моуриньо беше направил шест промени в своя стартов състав, воден от мисълта за предстоящото дерби с Челси в края на седмицата. Матео Дармиан започна отдясно на отбраната, а Дейли Блинд бе от другата страна на защитата. Младият Скот Мактомини дебютира като титуляр в Шампионската лига.

Хуан Мата, Джеси Лингард и Антони Марсиал също стартираха. 18-годишният Миле Свилар, който донесе победа на Юнайтед в Португалия с груба грешка, отново започна на вратата на Бенфика. Иначе Руи Витория бе направил само една промяна в сравнение с първия мач – Жардел зае мястото на наказания Луизао.

В първите минути един корнер пред вратата на домакините можеше да създаде проблеми за Де Хеа. Жардел изпълни, а топката срещна бедрото на Смолинг и се насочи към вратата, но стражът на червените дяволи улови.

Гостите продължиха да са по-активни в началото, но в 14-ата минута една атака на Юнайтед завърши в дузпа в полза на домакините. Марсиал падна след единоборство с Дъглас, който също се озова за земята, но главният рефер Гедиминас Мажейка реши да отсъди нарушение, бурно оспорено от португалския тим.

Самият Марсиал изпълни, но Свилар спаси неговия удар. Пет минути след това орлите бяха близо до това да открият резултата. Диас отправи страхотен изстрел от около 25 метра, след който топката полетя застрашително към горния десен ъгъл на вратата на Де Хеа, но испанецът се намеси виртуозно и спаси с една ръка.

В 25-ата минута червените дяволи поискаха нова дузпа заради нарушение на Фейса срещу Мата. Този път сигнал не последва. Двубоят стана отворен и след около половин час Лукаку имаше две последователни възможности. В първата ситуация белгиецът стреля по земя с левия крак, но Свилар изби до гредата. Две минути след това Лукаку засече с глава центриране на Блинд, но топката премина над вратата.

В 45-ата минута късметът отново обърна гръб на Миле Свилар. Неманя Матич стреля от 25 метра, топката срещна дясната греда, след което рикошира в гърба на младия страж и влезе във вратата му. Попадението бе записано като автогол на белгиеца. В добавеното време той обаче се намеси решаващо за втори път, след като Лукаку се озова очи в очи с него, но не успя да го преодолее.

В 59-ата минута Давид де Хеа отново се прояви с блестящо спасяване след много хубав удар на Гонсалвеш. В 66-ата минута късметът пак обърна гръб на Бенфика, след като удар на Хименес срещна гредата.

В 77-ата минута хубав пробив на Рашфорд отляво бе спрян с цената на нарушение – втора дузпа за Манчестър Юнайтед. Получи се известен хаос относно това кой ще изпълни, след като първо Лукаку тръгна към топката, след това Ерера, но в крайна сметка Блинд се нагърби. Холандецът бе безупречен от бялата точка за 2:0.

Манчестър Юнайтед вече има 12 точки и се нуждае от още само една в оставащите два мача, за да си гарантира място в следващата фаза, което ще се случи за първи път от четири години. Базел и ЦСКА (Москва) са с по шест пункта. Бенфика остава на дъното без нито една точка.

След успеха мениджърът на червените дяволи Жозе Моуриньо разкри, че лично той е решил Дейли Блинд да изпълни втората дузпа за тима, след като първата бе пропусната от Антони Марсиал.

„Още не сме се класирали. Постигнахме четири победи, но засега и те не са достатъчни, за да сме сигурни за 1/8-финалите. Трябва ни една точка в оставащите два мача. Не мога да не съм щастлив от факта, че направихме цели шест промени в състава и въпреки това победихме.

Това са три точки за отбора и повече пари за клуба, защото всяка победа носи премия. Бенфика ни затрудни, но все пак намерихме начин да вкараме два гола и да победим“, коментира Специалния.

„Марсиал не вкара първата дузпа, а когато ни дадоха втора, той вече не беше на терена. Съответно, трябваше някой друг да поеме отговорността. Лукаку и Ерера бяха готови, но аз избрах Блинд. Това беше мое решение. В последните дни Марсиал не пропусна нито една дузпа на тренировка, а днес се случи, така че понякога тези решения са грешни“, обясни мениджърът на Юнайтед.

В другата среща от групата ЦСКА (Москва) стигна до много важен обрат и победа с 2:1 над Базел в Швейцария, с което върна интригата и запази шансове за класиране в следващата фаза. Домакините поведоха с гол на Лука Зуфи (32′), но през втората част армейците бяха преобразени и стигнаха до пълен обрат с голове на Алан Дзагоев (65′) и Понтус Вернблум (79′).

Базел ЦСКА Москва

Димитри Оберлин започна като титуляр за Базел. Виктор Гончаренко заложи на доста дефанзивна постройка за първия сигнал. Алан Дзагоев и Георги Миланов бяха оставени на скамейката за началото, а Витиньо действаше в атака за гостите. Българският национал се появи в игра в добавеното време на срещата.

В деветата минута Оберлин пропусна златна възможност да открие резултата. Нападателят проби сам и стреля отблизо, но топката премина над вратата. Ренато Стефан също пропиля добър шанс десетина минути след това.

В 32-ата минута швейцарският тим поведе в резултата. Оберлин изведе Елиунуси очи в очи с Акинфеев, който излезе и изби. Лука Зуфи обаче засече от въздуха избитата топка и с техничен удар прехвърли стража на ЦСКА (Москва) за 1:0.

И отново – за 43-ти пореден мач в Шампионската лига Акинфеев допусна гол в своята врата. Последният път, когато той успя да запази чиста  мрежа в среща от най-комерсиалния клубен турнир, бе през 2006 година – при нулевото равенство с Арсенал.

За началото на втората част в игра за гостите се появи Дзагоев и именно неговата поява вдъхнови руския тим. Той изравни резултата в 65-ата минута, когато получи от Вернблум, залъга технично вратаря и завърши елегантно за 1:1.

В 79-ата минута Понтус Вернблум, който по-рано пропусна страхотна възможност с глава, направи пълен обрат след грешка в защитата на швейцарския тим и изстрел от границата на наказателното поле.

С този резултат ЦСКА (Москва) се изравни по точки с Базел – шест, и запази реални шансове за класиране в следващата фаза.

В следващия кръг ЦСКА приема Банфика, а Базел домакинства на Манчестър Юнайтед. Въпреки поражението, старши треньорът на швейцарците Рафаел Вики е убеден, че отборът има всички шансове да постигне целта си.

“Влизането на Дзагоев ни създаде проблеми. Не искахме да се прибираме толкова назад. Съперникът стана много по-агресивен през второто полувреме. Мачът беше в нашите ръце и не трябваше да го изпускаме. Такива нелепи грешки винаги се наказват в Шампионската лига.

Ядосани сме, защото пропуснахме голям шанс. Въпреки всичко, оставам оптимист. Трябва да вярваме, че ще преодолеем групата. Не се съмнявам, че в следващите мачове ще имаме своите шансове”, коментира Вики.