Българският национален отбор по футбол загуби за първи път от Беларус в официален мач. Лъвовете отстъпиха с 1:2 в среща от шестия кръг на световните квалификации в група „А”. Двубоят се игра пред 7000 зрители на страхотното съоръжение „Борисов Арена” в град Борисов.

Селекцията на Петър Хубчев изигра много по-слаб мач от този с Холандия, а освен това допусна елементарни грешки, които струваха скъпо. Михаил Сиваков от дузпа в 33-ата минута и Павел Савитски (80) вкараха топката в мрежата на Николай Михайлов, който трябваше да се намесва още два пъти преди почивката.

belarus_bolgariya_11

Георги Костадинов отбеляза своето първо попадение за България в 90-ата минута, но за съжаление, то се оказа недостатъчно.

Родните национали трябва доста да съжаляват за пропуснатата отлична възможност да спечелят важни точки в битката за второто място, предвид останалите резултати в групата, след като имаха срещу себе си напълно преодолим съперник.

Противник, който освен множеството промени в състава, нямаше самочувствие, след като беше в серия от  четири поредни поражения, а също така не се беше разписвал в последните си четири двубоя.

belarus_bolgariya_22

Загубата е трета за България в квалификациите, като имаме и толкова победи. Успехът е първи за домакините, които имаха досега едва две равенства у дома в тази кампания.

Следващият мач на България е срещу Швеция в края на август в София. Противник, който вече над половин век ни мъчи, а ще пристигне в столицата, като лидер в класирането, след като посече Франция в последната секунда в Стокхолм.

Националният селекционер Петър Хубчев остана разочарован от загубата с 1:2 от Беларус в квалификациите за Мондиал 2018.

“Не смятам, че сме били плахи. Отдавна предупреждавахме за заплахите от Беларус. Защитниците  сбъркаха в ситуации, в които трябваше да има по-добър синхрон. Но, ако не те, кой да сбърка. Ние сме отбор, който знае какво може и трябва да се опитваме и малкото създадени ситуации да реализираме. Аз не съм усетил, че имаме проблеми с гостуванията.

Съперникът разчиташе на физическата сила, което и очаквахме. Така станаха и головете – след две единоборства. Трябваше да противодействаме по-концентрирано в тези ситуации. Ние наистина нямахме чисти положения, но дузпата дойде в момент, в който бяхме започнали добре да изнасяме топката и да контролираме играта.

Има футболисти, които ме разочароваха, но това са неща, които ще споделя с тях самите. Всички, включително и аз, очаквахме повече от този мач. Не исках да обременявам със сметки за класиране, но явно и такива мисли са им минавали през главите“, заяви Хубчев.

Защитникът на българския национален отбор Петър Занев беше на мнение, че загубата е плод на липса на късмет.

“Играхме нелошо, играхме добре, владеехме топката и мача. Получи се така, че с две изритани топки ни вкараха два гола. Дузпа и един втори гол, който сто пъти няма да се получи пак. За мен просто липса на късмет. Първият гол не ни попречи, знаех, че ще вкараме, но се надявах да не ни изненадат с дълги топки на контраатака, защото централните ни защитници се затрудняват.

Имахме положения, но ни липсваше завършващият удар, иначе имахме влизания по фланга и далечни удари. С изключение на първите десет минути, стояхме по-добре, но шансът ни изневери. Има доста млади момчета, добър колектив, не мисля, че една загуба ще промени отношенията между нас. Това е пътят, трябва да играем мач за мач и победите ще си дойдат”, каза Занев.

Футболист номер 1 на България за 2016 година Ивелин Попов не беше на обичайното си ниво в мача срещу Беларус. След двубоя халфът на Спартак (Москва) призова феновете да не засипват играчите с критики и подчерта, че Петър Хубчев е човекът, който може да изведе тима до по-добри резултати.

„Разбира се, че съм разочарован. Старахме се, но това не беше нашата вечер. Така се разви мачът, че нищо не се получи по начина, по който искахме. Не мога да кажа, че сме били убедени, че ще победим. В началото на второто полувреме започнахме да движим топката по-бързо, но при една контра ни вкараха втори гол. Надявам се феновете да не забравят, че същият отбор победи Холандия. Ако има критика, нека е градивна. Животът продължава, надявам се през август да измием срама.

Имахме лагер от 9 дни, който беше перфектен. Никой не се скатаваше и не се правеше на контузен. Този отбор има бъдеще с Петър Хубчев. Селекционерът е мъжкар и има жесток авторитет. Той е прям, честен и казва всичко в очите.

Моят договор със Спартак (Москва) е до 2019 година. През зимата имах оферти, но ги отказах, защото исках да стана шампион. Мнозина се смееха тогава, но постигнах целта си. На 19-ти юни започвам подготовка с отбора. Дали ще остана? Всичко е възможно. Може да съм още 10 години в Спартак, а може и да си тръгна. Сега имам нужда от почивка и повече време за семейството“, завърши Ивелин Попов.