Собственикът на оръжейните заводи „Емко“ и „Дунарит“ – Емилиян Гебрев се е явил на разпит в специализираното следствие. Той твърди, че е бил призован като свидетел. Следователите са се интересували как е придобил завода „Дунарит“ през 2015 година. Пред журналисти Гебрев определи въпросите, които са му били задавани, като „абсурдни“. Гебрев бил питан как е придобил завода, който през 2010-2011 е купен от Корпоративна търговска банка, а след фалитът й (2014) – е придобит от Гебрев : „След като „Дунарит“ е бил придобит с някакви престъпни пари 2010-2011 година, то значи и аз съм престъпник, че съм го купил? Това бяха години, когато банката беше обявявана за номер едно и самият мажоритарен собственик (Цветан Василев, бел.ред) винаги номер едно, ако не сте забравили, и той ходеше само по червения килим. След като аз съм го купил, след това „Дунарит“, значи аз съм участвал в това пране на тези пари“.
Той обясни, че бил призован по телефона и че това била първата му среща с разследващите след 2017 година, когато стана ясно, че прокуратурата проверява собствеността на “Дунарит“ и той отново беше на разпит. Тогава Гебрев беше обвинен в организиране на престъпна група за пране на пари. Според обвинението става дума за отписани през 2015, обезпчения от квесторите на КТБ по дългове, а „Дунарит“ е едно от облагодетелстваните от схемата предприятия. Тези задължения, в размер на около 50 млн. лв. бяха платени предприятието през лятото на 2017.
Пред журналисти Гебрев каза, че вчера е поискал с есемес среща от премиера Бойко Борисов Написал му, че „напрежението ескалира и става много неприятно“, имайки предвид, че „вече трудно удържа“ работниците, които искат да излязат на протест“, обясни пред журналистите той.
Емилиян Гебрев е добре познат участник на оръжейния пазар от зората на демокрацията. Името му нашумя през 2011, когато гърмяха складовете на фирмата му за боеприпаси „Емко“ край Севлиево. Влезе в публичното пространство и през 2001 г., когато изгуби лиценза на фирмата си „Емко“ заради пратка от 30 млн. патрона за „Калашников“, купени от Никарагуа. Корабът му беше арестуван от митническите власти на САЩ, но Гебрев успя да се пребори по съдебен път и да прибере стоката си.
Според „Капитал“, „Емко“ закупува „Дунарит“ в началото на 2016 от „Кемира“, която пък на свой ред е собственост на „Хедж инвестмънт България“ – фондът, който държи около 10% от капитала на фалиралата КТБ. Сделката се случва бавно, заради опитите на държавата да я спре.