Блинкен
На снимката: Антъни Блинкен

Държавният секретар на САЩ, Антъни Блинкен, обеща в сряда нов подход за по-тясна работа със съюзниците им. Той заяви че Вашингтон няма да ги принуждава да вземат страна срещу Китай, предаде АФП.

„Когато нашите съюзници поемат справедлив дял от тежестта, те разумно ще очакват да имат справедлива дума при вземането на решения. И ние ще уважим това „, каза Блинкен в централата на НАТО в Брюксел.

Широкообхватната реч при първото му официално пътуване до Европа, бележи огромната промяната при администрацията на президента Джо Байдън, в сравнение с острия подход на предшественика му Доналд Тръмп.

Байдън иска да възприеме многостранен подход, тъй като се стреми да привлече съюзниците от НАТО и ЕС в единния фронт на демокрациите към авторитарното предизвикателство на Китай.

„Съединените щати няма да принудят нашите съюзници да изберат“ ние или те“ с Китай“, каза Блинкен. Американският дипломат настоя, че „няма съмнение, че заплашителното поведение на Китай застрашава нашата колективна сигурност и просперитет. Но това не означава, че държавите не могат да работят с Китай. Например по отношение на изменението на климата и здравната сигурност.“

САЩ и ЕС

САЩ и ЕС направиха първа стъпка към съвместни действия срещу Пекин чрез разкриване на синхронизирани санкции в понеделник заради репресиите срещу уйгурите в Китай.

Но Брюксел притесни екипа на Байдън, като договори инвестиционна сделка с Пекин седмици преди той да встъпи в длъжност.

Блинкен каза, че Вашингтон иска да работи с партньори, за да „запълни пропуските в области като технологии и инфраструктура, където Китай се опитва да упражни принудителен натиск“.

САЩ също се стремят да застанат заедно със съюзници пред по-напориста Русия. Блинкен спомена потенциалните санкции на Вашингтон заради спорния проект за газопровод „Северен поток 2“ между Русия и Германия на среща с германския си колега Хайко Маас.

По спорния въпрос за разходите за отбрана, Тръмп неколкократно отправяше критични тиради към богати членове на НАТО като Германия. Той искаше, те да отделят по 2% от своя БВП за бюджета на организацията. Блинкен каза, че тази цел остава, но смекчи подхода на Вашингтон, като призна, че съюзниците могат да „поемат своя дял от тежестта по различни начини“.

„Нито едно число не отразява изцяло приноса на дадена страна в защитата на нашата колективна сигурност“, каза той.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук