Суецкия канал

Как българският кораб „Васил Левски“ прекара 8 години в Суецкия канал. Историята няма нищо общо с тази на контейнеровоза „Евър Гивън“, който блокира движението в канала за 6 дни.

През 20 век Израел и арабските му съседи водят няколко войни. Един от тези конфликти се развива с мълниеносна скорост през 1967 година. Израел превзема Синайския полуостров. Египетската армия отстъпва на запад като

преди това блокира Суекция канал,

за да не може да бъде използван от врага. Те правят това като потапят стари кораби в двата края на канала. За зла участ точно по това време през канала минава конвой от 15 кораба – 4 британски, 2 американски, 2 шведски, 2 полски, 2 западногермански и по един френски, чехословашки и българския “Васил Левски”. Войната продължава едва 6 дни, но каналът остава блокиран цели 8 години.

Както разказва капитанът на полския кораб – “първият месец бяхме все едно сме на почивка, нищо не правехме. Вторият месец вече беше тегаво, в края на третият всички се чувствахме ужасно.”

Тогава след 5 месеца бездействие екипажите на корабите се събират и решават да започнат да организират социални прояви, за да им минава времето – игри на карти, барбекюта, кинопрожекции, състезания по водни ски и дори футболни мачове (на най-големия от корабите – американския MS Port Invercargill). На западногерманския Nordwind се провеждат църковни служби. Прожекциите са на нашия “Васил Левски”. Шведският Killara пък има басейн.

През 2021 година „Евър Гивън“ блокира движението през Суецкия канал за шест дни.

Гигантският плавателен съд с капацитет 200 000 тона задръсти движението по канала на 23 март, което създаде сериозни проблеми за международната морска търговия и причини на Египет значителни финансови загуби.

Според Администрацията на Суецкия канал задръстването на ключовия за търговията морски път е причинило на Египет загуби от 12 до 15 милиона долара на ден. В този период бяха блокирани общо 422 кораба, натоварени с 26 милиона тона стоки.

Суецкият канал е с дължина 193 км и свързва Средиземно с Червено море, като осигурява най-късата връзка по вода между Азия и Европа.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук