На снимката: Даниела Дариткова
На снимката: Даниела Дариткова

Бюджетите на здравната каса, на НОИ и на държавата бяха приети от бюджетната комисия на второ четене. Депутатите отмениха прелицензирането на всички болници, но го замениха с въвеждане на единни стандарти. Те приеха и трите закона без дискусия по същество и без да приемат нито едно от предложенията на опозицията.

Най-спорен се оказа текстът на Закона за бюджета на НЗОК и особено създаването на мегаагенцията за медицински надзор, която ще обедини дейностите по трансплантациите, одит и лицензиране на болници.

От опозицията разкритикуваха това с думите, че подобна агенция може да се превърне в бушон за размиване на отговорността в здравеопазването. Управляващите защитиха новата агенция и спазиха обещанието си да се откажат от прелицензирането на всички лечебни заведения. Те обаче въвеждат стандарти, които болниците трябва да изпълнят.

„Всички стандарти ще бъдат относително унифицирани и ще са в интерес на качеството на лечебния процес, така или иначе шест месеца трябва да са достатъчни за изработването на тези стандарти и още шест месеца лечебните заведения да преведат дейността си спрямо новите медицински стандарти. Крайният срок е 31 декември 2019 г.“, заяви Даниела Дариткова, председател на здравната комисия.

„Ние много пъти се обръщахме в пленарна зала към г-н Ананиев с предложение да бъде сменена системата на акредитация на болниците, но начина, по който се структурира тази агенция. Създава възможности за много сериозни дефекти в работата“, каза Георги Михайлов от БСП.

Спор предизвика и задължителното пенсиониране на хората, които вече са пенсионирани и са държавни служители. Законът беше приет. Държавният бюджет ще бъде гласуван официално в пленарна зала следващата седмица.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук