Новият антикорупционен орган трябва да разгледа приватизационната сделка за девненския завод ”Полимери”, каза днес във Варна премиерът Бойко Борисов. Според него тази сделка е много  показателна как „се е процедирало в държавата по това време и с приватизацията“. Би било особено интересно, подчерта още премиерът, да се види и какви съдийски решения са вземани през годините, за да се продава и препродава и да се стигне до тук.

Той припомни, че по случая с „Полимери“ от години тече разследване, което, той изяснил и днес с главния прокурор, че е напреднало – срещу неизвестен извършител.

Сега държавата дава 15 милиона лева за утилизацията на тоновете отровни вещества, които са оставени в предприятието, информира Борисов. Посочи, че бившият собственик на завода е разпродавал и е вземал парите, а отровите са оставени и сега обезвреждането им е за сметка на данъкоплатците. Парите обаче трябва да бъдат осигурени, „за да не бъде отровен целият район, включително и Варна“, обобщи премиерът.

Всичко в „Полимери“ е разграбено, а собствениците с „Мерцедеси-Майбах“ ни дават оценка. Но преди всичко аз искам да успокоя хората в региона и в самата Варна, че скоро ще ги избавим от тази екологична бомба, бе категоричен Борисов.

Днес министър-председателят Бойко Борисов бе на посещение в района на бившия завод „Полимери“ – Девня.

Той обобщи картината така : активите отиват за частниците, а вредният отпадък и утилизацията остава за данъкоплатеца.

Не само не е справедливо, звучи като виц, но е факт. Сега държавата чрез областния управител плаща тока, водата, охраната, наблюдението, което правим и виждате в какво положение са резервоарите. Следващите дни буквално започваме да ги разкарваме из цяла Европа, уточни премиерът.

Бойко Борисов призна, че и днес, и многократно е говорил с главния прокурор за „Полимери“. Той го бил информирал, че делата по „този пладнешки грабеж“, по думите на Борисов,  са доста напреднали. Но всичко остава, и към днешна дата, „с неизвестен извършител“, стана ясно от разказаното от Борисов пред медиите.

Не е честно да събираме пари, за да плащаме за стари бакии, обясни премиерът. Във Варна, Девня и Провадия 15 млн. биха могли да се похарчат за доста по-стойностни неща, каза той.

Новият собственик на практика е дошъл, за да го нареже завода и да го приключи. Това е историята на българския Преход, защото сега е много модерно да говорим. Надявам се, че с влизането на Антикорупционния закон и създаването на този орган, той ще се занимае не само с това, което е в момента, а и с подобни минали сделки, защото те носят много по-големи щети от всичко останало.

Да не забравяме : на 200 км по-нагоре стоят 2 реактора за 3 млрд. лв.  И за там плащаме,  какво ще правим, платихме, плащаме за следствията на всички тези големи шлемове, които заварих.

Като финал министър-председателят адресира специален апел :

„Заради всичко това апелирам към колегите и политическата класа да бъдат малко по-скромни в изказванията си“.

Как бе купен и как рухна „Полимери“?

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук