електорална подкрепа
Корнелия Нинова и Бойко Борисов

Парламентарната група на ГЕРБ внесе в деловодството на Народното събрание нов Закон за изменение и допълнение на Изборния кодекс, с който се възстановява преференцията, съобщи народният представител от партията и председател на Комисията по правни въпроси Данаил Кирилов. Освен това той насрочва заседание на правната комисия на парламента за сряда (20.02.2019 г.), на което ще бъдат разгледани ЗИД на Изборния кодекс и процедурни правила за избор на нов състав на Централната избирателна комисия.

Сагата с преференциите от миналата седмица продлъжи и днес. ГЕРБ се съгласиха да възстановят преференциите, но БСП няма да се върне в пленарна зала. Това стана ясно след пресконференции, дадени от лидерите на двете основни политически сили, които влязоха в сблъсък заради промените в Изборния кодекс. Разбира се, опонентите драстично се разминаха в оценките си за ситуацията.

ГЕРБ иска нова ЦИК

ПП ГЕРБ ще възстанови по подходящия начин т.нар. преференциално гласуване, откриваме и процедура по избор на нова ЦИК. Това заяви депутатът Георги Марков в присъствието на председателя на партията и министър-председател Бойко Борисов.

„След 3 месеца предстоят поредните евроизбори – много важни за Европа и за България. Идеята на ГЕРБ е основната тематика в тази предизборна тематика да бъде каква Европа искаме и каква България в нея. Затова не искаме този успех да се подменя с промените в изборното законодателство. ПП ГЕРБ ще възстанови по подходящия начин т.нар. преференциално гласуване, защото сме единствената политическа сила в България, която се вслуша в гласа на 2,5 млн. български избиратели”, обясни Марков.

Той подчерта, че не може да има избори в България по сегашната пропорционална изборна система, защото тя ни „обрича на вечни коалиции“. Марков обвини останалите политически сили, че се страхуват, защото при мажоритарни избори ГЕРБ ще има абсолютно мнозинство.

От ГЕРБ съобщиха също така, че ще се открие процедура по избор на нова Централна избирателна комисия.

„Ние още не сме преглътнали „Костинброд“ – каза още Марков и добави, че никъде по света не се провежда машинно гласуване – Вървим към Европа. Не може да вървим към еврото, а да въвеждаме машинно гласуване, което го няма никъде по Европа.“

Борисов: няма скрита договорка с ДПС

Бойко Борисов каза, че когато е имал нужда от ДПС винаги е излизал и им благодарял.

„Когато съм искал официална подкрепа от ДПС съм казвал публично „благодаря“, подчерта премиерът.

Той обяви, че е бил информиран за проблема с кворума в петъчното пленарно заседание, когато промените бяха гласувани, но те не си били вследствие на скрита договорка с ДПС.

„В случая да излиза, че са ни извили ръцете и така се е получило заради стабилност или каквото и да било. Разбирам го Цветанов, той ме информира, че имаме огромен проблем с кворума. Аз му казах: „Задачата ти е да решаваш въпроса“. Щом искаме да сме управляваща коалиция, просто всички трябва да ходят на работа. Тогава няма да ни е нужно да търсим друга подкрепа за кворума в парламента“, допълни още Борисов.

Той припомни, че предходният състав на ЦИК е прекратен предсрочно по времето, в което ГЕРБ е била в опозиция.

„Тази избирателна комисия и този избирателен закон беше промотиран тогава изцяло от Мая Манолова, сега омбудсман. По време на мандата на БСП беше избрано всичко това и ДПС. Що за нахалство е това?“, попита премиерът.

Процедурата за нов състав на ЦИК е възложена на председателя на правната комисия Данаил Кирилов. Връщането на старото положение в Изборния кодекс относно преференциите ГЕРБ може да направи по два начина – или чрез съобразяване с президентското вето, ако такова бъде наложено, или чрез нова законодателна инициатива.

БСП: Няма да се върнем в парламента

ГЕРБ не реагираха на мнението на хората, а от страх. Така лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира решението на ГЕРБ да стартира процедура за избор на нов състав на ЦИК, както и да върне старото положение в Изборния кодекс в частта му за преференциалния вот.

Според лидера на левицата управляващите са се изплашили от гражданската енергия, породена от голямото обществено недоволство след последните промени в Изборния кодекс, които се превърнаха в спорни.

„Да не ни приспиват с благи приказки“, призова Корнелия Нинова и подчерта, че крачката назад в позицията на управляващите не се дължи на вслушването им в гласа на народа.

Тя припомни, че опозицията първа алармира за проблема с преференциите, което стана на пресконференция в централата на партията на 5 февруари и определи случилото се днес като „победа за БСП“.

„ДПС спасяват правителството и живота на народното събрание“, коментира още Нинова, визирайки осигурения от движението кворум на парламентарното заседание в петък, когато промените бяха гласувани в зала.

От БСП остават на позицията, че депутатите им няма да се върнат в парламента.

Левицата стартира и редица срещи с други партии и граждански организации, за да създадат „общ фронт за честни избори“, а по темата са поканили на среща всички европейски посланици.

„Не се връщаме в парламента, тъй като условия, които вчера поставихме, не са изпълнени в пълнота. Едно от тях беше машинно гласуване. Това е законово изискване, прието през 2014 г. За 5 години то трябваше да бъде въведено. Те го отлагат за неопределен бъдещето с една цел – да фалшифицират протоколите и т.н. Машините са сериозна гаранция за честни избори“, смята Нинова.

Тя определи промяната в някои текстове на Изборния кодекс като „политическо задкулисие“, състояло се между Цветанов и ДПС, при което „от 1000 машини, ДПС поискаха 3000“ и ГЕРБ са се съгласили.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук