Божидар Божанов
На снимката: Божидар Божанов

„Ние от „Демократична България“ сме подготвили законопроект, който много внимателно и прецизно да уреди някои изисквания към социалните мрежи. Българският Изборен кодекс казва, че не се допускат анонимни агитационни материали, но в социалните мрежи това е практика“. Това каза днес бившият министър на електронното управление Божидар Божанов от “Демократична България” в ефира Дарик радио.

Той изрази надежда, че европейското законодателство ще реши проблема с “троловете” в социалните мрежи, които по неговите думи са инструмента, с който се промотира пропагандата.

Той обясни, че Фейсбук е непрозрачна и не дава информация как социалната платформа е използвана за пропаганда, въпреки че Европейската комисия е изискала такива данни. “През май аз бях в ЕК и поисках повече прозрачност и намеса, понеже България е най-потърпевша, особено в контекста на война пропагандно съдържание от Русия”, напомни Божанов.

Според него компаниите, създали и поддържащи социалните мрежи, са сред най-богатите в света и могат да отделят от своите високо квалифицирани инженери, за да ограничават пропагандата, но нямат интерес – това не им носи пари, а само загуби, защото облъчването с каквото и да било им носи реклами. Нищо, че отричат, че не максимизират печалбите си от реклами.

„Фейсбук не дават отговори, защото никой не ги е задължил. От време на време качват по някой доклад, който е смехотворен. Например през февруари – колко акаунта на тролове са свалили от Руската федерация. За целия януари за цял свят бяха 3”, възмути се Божанов.

Той изтъкна, че дезинформация се разпространява и от официални канали, например от служебното правителство. “Правителството обяви криза и хаос в енергетиката, отказа едни танкери заради “магическия” евтин газ от “Газпром” и после се оказа, че него го няма”, обясни Божанов.

Според Божидар Божанов една от сериозните защити срещу дезинформация и пропаганда е образованието. “Образователната система изостава, а вдигайки общото ниво на образование бихме вдигнали и личните филтри срещу пропагандата. Държавата трябва да може да защити своите граждани от пропаганда, защото това е част от националната сигурност”, каза той.

“Нивото на защита в институции с критични данни като НАП вече е по-високо, след теча на лични данни са взети допълнителни мерки, критична инфраструктура като “АЕЦ Козлодуй” е защитена”, каза бившият министър на електронното управление. И съобщи, че докато е бил на поста 130 институции са преместени в защитен интернет възел и така на входа на техния интернет достъп е поставена допълнителна защита.

“Киберсигурността в България страда от липса на експерти”, каза Божанов. “Направихме някои бързи стъпки, за да затворим базовите пробойни. Държавните служители, които използват системите не са достатъчно обучени, за да се пазят от прости на пръв поглед атаки тип “фишинг”, добави той.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук