- Паскуале Терачино, италианският посланик във Великобритания, разказва в интервю пред Си Ен Би Си защо Италия гледа на Брекзит различно от Германия
- Милано е един от градовете, които се борят за домакинство на Европейската агенция по лекарствата (European Medicines Agency, EMA)
Брекзит може да доведе до фрагментация на пазара на финансови услуги и така Европа да загуби способността си да се конкурира с големите финансови хъбове като Ню Йорк и Сингапур, това заяви италианският посланик в Обединеното кралство в интервю за американската телевизионна мрежа Си Ен Би Си.
„Има опасност и тя е реална. Притеснени сме, защото лесният и сравнително евтин достъп до до капиталовите пазари през Лондон е много важен за нашата индустрия. Не искаме всички дейности да се местят от Европа в Ню Йорк или Сингапур. Всички губим от това,“ коментира дипломатът.
По думите му властите в Италия се опитват да привлекат дружества за управление на активи и частни инвестиционни фондове, които да допълват Лондон, не да се конкурират с него. Това се прави във връзка с предстоящото напускане на ЕС от страна на Великобритания, която ще загуби своите „паспортни“ банкови права.
Доклада на Bruegel, публикуван през февруари, посочи, че финансовите активи, които са потенциално изложени на пренасочване, представляват 17% от банковата система на Великобритания. Въз основа анкети с участници на пазара, изследователите изчислили, че 35 на сто от банковата дейност на едро в Лондон вероятно се дължи на бизнес отношения с клиенти от Общия пазар на ЕС (страните от ЕС плюс Норвегия, Исландия и Лихтенщайн).
„Затова в Милано гледат на Брекзит различно от Франкфурт…Милано не се бори да стане новата финансова столица на ЕС“, каза Терачино.
Той подчерта още, че страната се е справила със заплахите пред стабилността на финансовата система, като е спасила „Монте Пачи“ и двете по-малки банки от област Венето. Италия е създала фонд, който помага на банките да се отърват от лошите си вземания. Според посланикът на Италия в Обединеното кралство, добрите транспортни и телекомуникационни връзки, университетите с международно признание и фискалната дисциплина, са сред основните конкурентни предимства на Милано в наддаването за наследството на Лондонското сити.
АПЕТИТИ И КЪМ ФАРМАЦЕВТИЧНАТА ИНДУСТРИЯ
Милано също се кандидатира да стане домакин на Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ), която отговаря за проучванията, оценката и мониторинга на фармацевтичните продукти в ЕС. В момента институцията е базирана в Лондон. Но след като Обединеното кралство излезе от Блока, агенцията ще трябва да се премести. Италия вече е подала заявка да стене неин домакин. В Милано се изгражда и най-големият изследователски център, посветен на здравето и новите технологии, „Човешки технополис“. Той се намира в северозападната част на града на площ от около 100 хектара и беше обявен от правителството през 2015-та. Планът е в продължение на 10 години бюджетът да инвестира по около 150 млн. евро, които да служат за развитие на научно-изследователската дейност.
Тагове: Милано, финансов център на ЕС, Европейска агенция по лекарствата