Брекзит

Премиерът на Великобритания Тереза Мей не веднъж е казвала, че иска „твърд Брекзит”. Това беше и една от причините тя да свика предсрочни парламентарни избори – да си гарантира мнозинство, което пък да й даде сигурност и стабилност при преговорите с ЕС за „твърд Брекзит”.

Главният преговарящ от името на ЕС Мишел Барние обаче заяви в интервю за „Файненшъл Таймс“, че всъщност не знае какво се има предвид под понятието „твърд Брекзит“. Той знаел само, че британците нямат много време за губене. И че не можел да преговаря сам със себе си.

Той добави, че е готов дори за опцията „без сделка”.

Какво обаче означава любимото понятие на Тереза Мей – „твърд Брекзит”?

Винценцо Скарпета, главен анализатор на мозъчния тръст „Отворена Европа” (Open Europe“) смята, че идеите на консерваторите е Великобритания да излезе от вътрешния пазар и митническия съюз. Торите искат да сключат споразумение за свободна търговия, подобно на това с Канада. Мей възнамерява да ограничи и миграцията на хора от държави от и извън ЕС.

Скарпета обаче изтъква, че може и да не се стигне до подписването на споразумение и това би се равнявало на „Никаква сделка”.

Ако този сценарий стане факт, ЕС и Великобритания ще трябва да се подчинят на международните правила за Световната търговска организация. Тогава ще бъдат въведени високи мита и други търговски бариери.

След загубата на парламентарните избори миналата седмица, на Острова все повече се заговори за „мек Брекзит”. Какво би означавало това?

Единият сценарий копира примера на Норвегия – Обединеното кралство остава част от европейското икономическо пространство, без да бъде член на митническия съюз.

Норвегия е в състояние сама да сключва споразумения за свободна търговия.

Ако британците следват този курс, ще изгубят преимуществата на митническия съюз и ще трябва да договарят наново всичките си търговски договори.

За тях биха възникнали огромни бюрократични разходи.

Правилата на ЕС обаче са ясни – който иска да членува в митническия съюз, няма паво да сключва собствени търговски договори, който иска да принадлежи към европейския вътрешен пазар, трябва да възприеме и притока на европейски граждани на територията на страната си.

Тереза Мей обаче именно това не иска.

„За да постигнат добър резултат от икономическа гледна точка, британците би трябвало да се съгласят и в бъдеще да преговарят съгласно европейското право. Тогава Европейският съд ще остане най-висшият съдебен орган“, казва икономистът Мария Демерцис. Тя подчертава, че ЕС ще продължи да държи на тази предпоставка. „Ако Великобритания се съгласи да преговаря и в бъдеще съгласно европейското право, ЕС може да направи отстъпки по отношение на въпроса за свободното привдижване“, допълва тя.

Експертите смятат, че „твърдият Брекзит” на Тереза Мей е все по-малко вероятен.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук