Липса на кворум прекъсна последното за седмицата пленарно заседание на депутатите. Поисканата поименна проверка от БСП показа по-малко от 121 депутати, участващи в заседанието – в залата или чрез видео-връзка, което принуди председателят Цвета Караянчева да го прекъсне.
Така опозицията, с процедурна хватка, за втори път успя да стопира прокарването на превърналите се в спорни промени в Кодекса на труда, предвиждащи увеличението на часовете извънреден труд, които днес управляващите вкараха за обсъждане като извънредна точка в дневния ред.
„Опозицията за пореден път умишлено саботира работата на Народното събрание“, ядоса се председателят Караянчева, която обвини левицата и в това, че с действията си прекъсна и предстоящия след законодателната част на заседанието парламентарен контрол.
Да, БСП съвсем умишлено провали заседанието на Народното събрание, заяви депутатът от левицата Христо Проданов в кулоарите на парламента.
„Но не поради внушенията, които председателят на Народното събрание отправяше, че опозицията не иска парламентарен контрол, а за да не се гледа точка 5, която беше приета извънредно за днес – промени в Кодекса на труда. За пореден път управляващите се опитаха да отнемат трудовите права на българските граждани и работници, увеличавайки извънредния труд от 150 на 300 часа“, подчерта Проданов.
С поисканата поименна проверка на кворума, която прекъсна заседанието, от левицата изразяват несъгласие именно с вкарването на извънредни точки в дневния ред на депутатите, които стават ясни едва в последния момент, преди да започне тяхното разглеждане, какъвто беше и днешния случай с предлаганите изменения в трудовото законодателство. Според Проданов целта е ясна – „управляващите тихомълком да приемат това, което са решили“.
„От БСП ще използваме всички парламентарни способи, за да защитим техните трудови права и да спрем този мракобесен Кодекс на труда да бъде приет“, допълни колежката му Надя Клисурска.
Според нея увеличаването на извънреден труд крие редица рискове за здравето на всеки български работник.