Бюджет 2018
на снимката: финансовият министър Владислав Горанов

Парламентът прие на първо четене проекта на държавния бюджет за следващата година. „За“ гласуваха 126 народни представители – от ГЕРБ, Обединени патриоти и ВОЛЯ. Против бяха депутатите от БСП и ДПС – общо 96. Един народен представител се въздържа.

В изказване си пред народните представители  Владислав Горанов посочи, че за пръв път през 2018г. БВП ще надхвърли 100 млрд. лева, а данъците няма да се променят. Очакванията са в края на следващата година безработицата у нас да падне до 5%. Финансовият министър подчерта, че бюджетът е за 100% от българските граждани, а не за 80% от тях.

Последната реч в защита на бюджета бе на председателя на парламетарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

„Трябва да знаете, че парламентарното мнозинство е стабилно, силно, устремено, за да подкрепя българското правителство, защото ние вярваме на министър-председателя Бойко Борисов и на всички министри от кабинета Борисов. Няма нормална опозиция, която днес да застане от парламентарната трибуна и да казва, че ще направят вот на недоверие, за да могат да възпрепятстват председателството, което предстои на страната ни. Уважаеми колеги, бъдете отговорни, бъдете мъдри, защото председателството, което се дава на България 10 години, след като сме приети в Европейския съюз, означава много”, коментира Цветанов.

От БСП обвиниха управляващите, че са направили бюджет на статуквото, че разчетът е „лицемерен” и е изготвен, за да печели време, а също и че план-сметката няма визия.

Лидерът на партията Корнелия Нинова обяви, че ще внесе своя алтернатива между първо и второ четене.

„Традиционно при гледане на бюджет в Народното събрание управляващи и опозиция се позоваваме на числа, проценти, разменяме алтернативни разбирания за БВП, дефицит, бюджетно салдо. Един разговор, който заслужава уважение. Предлагам ви днес друг подход за дискусията. Даже се позоваваме на думите на министър Владислав Горанов, който каза, че това е бюджет за народа. Предлагам ви да погледнем на бюджета не от ваша, не от наша гледна точка, а от гледна точка на тези, за които го правим“, посочи Нинова от трибуната.

Заложеното в бюджет 2018

През следващата година държавата планира да събере с 3 млрд. лв. повече спрямо плана за миналата година – общо 38,3 млрд. лв.  За догодина малко над 21 млрд. лв. се предвижда да бъдат данъчните постъпления, което е с близо 2 млрд. лв. повече, отколкото се предвижда да влязат в държавната хазна за тази година. С над 1 млрд. повече са очакваните приходи от ДДС. Планираните постъпления от корпоративен данък се очаква да бъдат над 2,3 млрд. лв. или с над 400 млн. лв. повече отколкото е заложено в бюджет 2017.

Разходите на държавата за догодина са 39,2 млрд. лв. при 34,9 млрд. лв. очаквано изпълнение на разходните политики за тази година. Това е с над 3,3 млрд. лева повече от планираните за тази година харчове.

От план-сметката за догодина става ясно, че образованието ще получи допълнителни 490 млн. лв. спрямо планираното за 2017 г., здравеопазването – над 400 млн. лв. повече, а социалната сфера – 740 млн. лв. повече. Увеличението за сектор „Сигурност“ е с 280 млн. лв. спрямо парите за тази година, като близо 100 млн. лв. ще отидат за повишение на заплатите, както обеща военният министър Красимир Каракачанов.

За модернизация на въоръжените сили за периода 2018-2020 г. са предвидени до 1,191 млрд. лв. От тях 678 млн. лв. (по 266 млн. лв. годишно) са за замяна на МиГ-29 с нов тип изтребител и 513 млн. лв. – за придобиване на многофункционални модулни патрулни кораби (по 171 млн. лв. за всяка година от периода). За догодина са предвидени и 55 млн. лв. повече за заплати в системата на Министерството на вътрешните работи (МВР).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук