българската икономика, инфлация

Европейската комисия повиши очакванията си за растежа на българската икономика до 3,9% през 2017г. и 3,8% през 2018 г., в сравнение с очакван ръст съответно от 2,9% и 2,8% според пролетната прогноза. Ревизията се дължи  на доброто представяне на икономиката през първата половина на годината, както и на ревизията на данните за БВП за 2016г., съобщиха от Министерството на финансите.

Вътрешното търсене ще има основен принос за растежа на БВП през 2017г., подкрепено от силното представяне на частното и публичното потребление и възстановяването на растежа на инвестициите. Вътрешното търсене ще остане водещо за ръста на БВП през целия прогнозен период, като се очаква забавяне на растежа на частното потребление през 2018г. и 2019г. По-високият внос, движен от силното вътрешно търсене, ще доведе до намаление на излишъка по текущата сметка през 2017 г. до 3% от БВП.

Икономиката на еврозоната пък е на път да отбележи най-силния си растеж от десетилетие. Очакваният темп на ръст на БВП е 2,2%, което е значително повече от прогнозираното през пролетта (1,7%), съобщиха от Европейската комисия.

Очаква се икономиката на ЕС като цяло също да се представи по-добре от предвиденото, като отбележи силен растеж от 2,3% през тази година (в сравнение с прогнозирания през пролетта растеж от 1,9%). Според публикуваната днес есенна прогноза Европейската комисия очаква растежът в еврозоната и целия ЕС да продължи и през 2018 г. и 2019 г. — съответно 2,1% и 1,9% (пролетна прогноза: 2018 г. — 1,8% в еврозоната и 1,9% в целия ЕС).

„След продължило пет години умерено възстановяване растежът на европейската икономика се ускорява. Добрите новини идват от различни области — създаване на повече работни места, повишаване на инвестициите и укрепване на публичните финанси”, коментира Пиер Московиси, комисар по икономическите и финансовите въпроси.

Въпреки това остават предизвикателства пред растежа. Това са високият дълг и слабият ръст на заплатите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук