парламент, кворум

Народното събрание прие на първо четене Законопроекта за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности.

Законът беше подкрепен от 133-ма депутати, 70 бяха „против”, а 9 се въздържаха.

По парламентарни групи, вотът изглежда така:

93 депутати от ГЕРБ подкрепят закона, 64 от БСП са „против”, а 4 се въздържат, 27 от „Обединени патриоти” и 12 от ДПС също гласуваха „за”, петима от ВОЛЯ са „против”, а други 5 – „въздържал се”, а 1 независим депутат подкрепя предложението на Министерския съвет.

Народните представители отхвърлиха проектозакона на опозиционната партия БСП – против 73 и 68 се въздържат. 69 „за”.

И управляващите, и опозицията твърдяха, че законите им целят ефективна борба с корупцията.

По време на дебатите, лидерът на БСП каза:

„Искате борба с корупцията само на книга – законопроектът ви не е борба, а прикриване на корупцията. Очевидно, колеги управляващи, не сте узрели за мисълта, че корупцията е до такава степен разпространена в българското общество, че вече е заплаха за националната сигурност и че трябва малко да свалим партийните противоборства“, каза Нинова.

Лидерът на Столетницата припомни, че през 2015-та правителството на Борисов е приело Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията, която е получила подкрепата на БСП, защото текстът бил смислен.

„В този документ какво пише? Тук се казва, че ни липсва обособена структура, която да разследва. Подпис – Бойко Борисов. БСП в своя закон предлага обособена структура, която да разследва. На второ място в стратегията над подписа на г-н Борисов пише: „необходимо е да се създаде такава антикорупционна система, която да гарантира, че усилията на органите няма да зависят от проверяваните и разследваните лица. БСП предлага такава система, вие – обратното. ГЕРБ, които тогава са подкрепили такава стратегия на премиера си, днес пламенно разбиват този законопроект на пух и прах. Що за поведение е това?“, попита Нинова.

Председателят на опозицията добави, че Антикорупционният закон, предложен от Министерския съвет е написан само „за пред Брюксел”, но „когато нещата опрат до истинска борба с корупцията, тези документи се отричат от собствените си автори”.

От своя страна правосъдният министър Цецка Цачева отвърна, че няма противоречие между националната стратегия за противодействие на корупцията и внесеният законопроект от името на Министерски съвет.

„Подбрани цитати от стратегията няма как да вкарат съмнение, че това, което правителството в момента предлага като законопроект противоречи на самата стратегия. Когато има информация и е разкрито наличието на схема, която води до корупционно престъпление, фокусът безспорно е върху разследването“, заяви Цачева.

По думите й, това била причината да се предлага разследване, осъществявано от магистрати, каквито са следователите, и които са част от независимата съдебна власт.

„Искате да кажете, че следователите могат да се влияят от политиците, било то от парламента, Министерски съвет или по другите висши етажи на властта? Категорично липсва такова противоречие и в нашия законопроект фокусът е върху разследването, но докато се стигне до него, трябва да бъде извървян не малък път“, каза още правосъдният министър.

И председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов защити Антикорупционния закон.

„Тук искаме всички ние да подкрепим г-жа Цачева като министър на правосъдието, защото тя извървя цялата процедура с работна група, с много обсъждания, с разбира се, с взимане на всяко едно различно мнение предвид. Много по-лесно щеше да бъде, ако група народни представители в парламентарното мнозинство бяха внесли този законопроект, но ние искахме да спазим една процедура. По този начин политическите спекулации останаха на заден план“, категоричен бе Цветан Цветанов.

Той подчерта и заслугата на президентската институция за проведения КСНС и изтъкна, че воденият дебат там е бил много продуктивен.

Хамид Хамид от ДПС коментира, че управляващите са се върнали на позицията на „Движението за права и свободи” и затова те го подкрепят.

„Ние ще подкрепим законопроекта на МС. Останаха малко спорни моменти и се надявам между първо и второ четене да ги отстраним и тях. Нека да направим един добър закон“, призова Хамид.

Явор Нотев от „Обединени патриоти” заяви, че в законопроекта на БСП се заявяват задачи с формули, които смущават. Според него, те са „противоречащи на конституцията принципи”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук