Десислава Иванчева, Биляна Петрова
на снимката: Кметът на Район "Младост" Десислава Иванчева и зам.-кметът Биляна Петрова

Специализираният наказателен съд остави в ареста кмета на район „Младост“ Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова. След над 5-часово заседание решението бе взето, но то може да бъде обжалвано. Защитата посочи, че е бил нарушен първоначалният срок на първоначалното задържане на двете жени, както и че с тях са се държали унизително, но това не трогна спецсъда, който отхвърли всички възражения и прие твърденията на обвинението за основателни.

ХРОНОЛОГИЯ НА СЪБИТИЯТА

Кметът на „Младост“ Десислава Иванчева заяви преди заседанието на съда, на което беше гледана мярката й за неотклонение, че нейните ръце и тези на заместничката й Биляна Петрова не са „светвали“, т.е. че не е имало по тях следи от маркираните от разследващите пари.

Тя заяви, че сигналът до антикорупционната комисия и след това специализираната прокуратура е подаден от „Ваклин груп“ ООД. За намерените в автомобила й пари обясни, че не са нейни, а са били в колата, без да уточнява повече подробности.

Иванчева и заместничката й бяха въведени в залата преди началото на заседанието и говориха от заградено със стъкла пространство. Иванчева извика към журналистите, че иска да говори пред тях, но съдът не й разреши да излезе извън това пространство.

Според Иванчева е имало заговор. „Парите на бяха в мен. Бяха в колата. Бяха под седалката“, крещеше Иванчева през стъклото. Тя показа и лист с написан на него текст. „Ръцете ми не светеха като елха. Светна отстрани. Това идва от листа, на който писах показания“, каза Иванчева и обясни, че човекът, който стои зад акцията срещу нея, е някой си Румен Р.

В началото на заседанието се разбра, че третият обвиняем, досега описван от прокуратурата като посредник, е Петко Дюлгеров. Той е подал молба до съда да не бъде сниман от медиите.
„Светналите ръце като коледна елха е мечтата на прокуратурата за весела и хубава Нова година, но това няма отношение към фактите по делото – каза Марин Марковски, който е адвокат на Десислава Иванчева, по време на пледоарията си  -…От изявите на прокуратурата стана ясно, че има по жабката малко вещество (светещия агент, с който се бележат банкноти, б.р.). Аз искам да попитам: когато се броят парите, как се броят – удряш си главата в жабката ли?“
Освен назад по дясната длан Иванчева имала светещо вещество и по носа. И тъй като нямало отпечатъци по банкнотите, единственият извод е „да ги е броила с нос“.
„И за нас е тайна как парите се оказаха в колата“, каза Десислава Иванчева.

Марковски приведе в полза на обвиняемата и изявленията на строителния предприемач Александър Ваклин – че се е срещал със самата кметица само веднъж и „тя се държала отвратително“.

„Когато един кмет иска да вземе пари, той трябва да бъде поне малко любезен. Един кмет може да взема преписката, може да пречи, но в никой случай не може да се кара на този, който е дошъл да му губи времето“ – подчерта адвокатът.

Зам.-кметицата Биляна Петрова, имала индикиращото вещество по горната страна на пръстите на лявата и дясната ръка, а също около устата и по деколтето на дрехата.

Собственикът на фирма „Ваклин груп“ – Александър Ваклин – е човекът, който ги е натопил с подкуп, казаха още двете. Според тях единствено вярно е, че те е трябвало да строят детска площадка в „Младост“, но това е било доброволно.

„Това, че са намерени пари, няма общо с нас“, пише на бележка, която кметицата си бе подготвила в ареста.

В нея се казва още, че ще й поискат парична гаранция, която тя не може да внесе, и твърди, че „посредникът“ при подкупа, за който е задържана – бившият кмет на „Младост“ Петко Дюлгеров (в бележката е съкратено името на „Дюл.“) и Ваклин се познавали.

„Има доста инвеститори, които могат да потвърдят, че не сме искали пари, а само детски площадки“, разчита се още на листчето.

„Въпреки това обаче, когато прокуратурата започна изложението си, мотивиращо искането за „задържане под стража“, стана ясно, че освен по самите ръце на кметицата следи от бележещото вещество, което се вижда на UV светлина, тя е оставила и по шофьорската седалка, и по сенника откъм шофьорското място (именно кметицата е карала в момента на спирането на колата, б.а.).

Александър Ваклин и фирмите му са крупен инвеститор в имоти, изпълнява и проект до Околовръстния път и също е имал пререкания с кметицата. Но още ден, преди тя да съобщи името му като „подател на сигнала“, самият Ваклин е отрекъл пред „Капитал“ подобна версия с думите:

„Няма защо да я харесвам, но не аз съм подал сигнала до прокуратурата. Браво на този, който го е направил.“

В определението на съда се вижда, че има неколкократно споменати сведетели, според които Дюлгеров е искал подкупи от името на кметицата, но няма нито един свидетел, който да твърди, че самата тя му е поискала рушвет, за да даде ход на проекта на Ваклин.

В съда възникна въпроса и къде се намират парите от предполагаемия подкуп. те са основен предмет по делото.

„Няма документ за разрешение от съда за белязване на парите. Поне на нас не ни е предоставен такъв документ“, заяви Мариана Тодорова, адвокат на Петко Дюлгеров. Тя обясни, че по делото има протоколи, с които са предадени от свидетеля Ваклин пари на следователи по делото, на 17 април са върнати пак обратно парите на него. „Има документ, че с протокол свидетел, който е член на комисията е върнал парите на свидетеля Ваклин“, каза адвокат Тодорова.

По думите й на нейния клиент са му обещали, че ако даде определени показания, ще бъде освободен. „Както виждате не се е случило“, коментира тя.

„Не са му върнати, предоставени са за нуждите на разследването“, каза прокурор Илиян Рангелов в отговор на въпроса дали има протокол по делото, че парите са върнати на Ваклин. Той отговори положително на въпроса дали има документ за това, че парите са били маркирани.

„Има искане за използване на СРС, разрешение за използване и са използвани по предвидения в закона ред“, посочи прокурорът в отговор на аргумента на защитата за липса на разрешение за маркиране на парите. Обвинението призна, че документът не е представен в материалите по делото, но това щяло да стане, но коствало технологично време.

Мерките за неотклонение на тримата обвиняеми не са окончателни и подлежат на обжалване от Апелативния съд

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук