Доларът отслабва спрямо останалите основни валути при относително неликвидна търговия след края на коледните празници и преди новогодишния дълъг уикенд, тъй като поскъпването на петрола и на цветните метали допринася за ръст на т.нар. „стокови“ валути като австралийския, новозеландския и канадския долари.

Петролните фючърси отстъпват от техните върхове, канадският долар продължава да поскъпва за пета поредна сесия на търговия с оглед на неговата силна зависимост от цените на черното злато.

Днес доларът се понижават с 0,25% към триседмично дъно от 1,2651 канадски долара с поглед към неговото важно бивше дъно около 1,2620 нивото от 5-и декември.

В същото време възходящото движение на останалите пазари на суровини и по-конкретно на фючърсите на медта към три и половина годишен връх допринасят за поскъпването на австралийския и на новозеландския долари с над 0,5% към двумесечни върхове съответно от 0,7768 и от 0,7073 американски долара.

Освен това, доларите губят позиции и спрямо еврото и британската лира, тъй като инвеститорите на валутните пазари отдавна отработиха поредното повишаване на основната лихва на Фед по-рано този месец и гласуваната от двете камари на Конгреса най-мащабна от три десетилетия насам данъчна реформа в САЩ.

Еврото поскъпва с 0,25% към 1,1891 долара с поглед към неговия триседмичен връх от 20-ти декември около 1,1901 нивото на фона на очакванията за продължаване и през 2018-а година на солидното темпо на икономически растеж в еврозоната, което преди време накара ЕЦБ да предприеме първи мерки за постепенно затягане на прекалено разхлабената си парична и лихвена политика (решението на банка, че от 1-ви януари догодина ще редуцира наполовина ежемесечния обем на закупуваните от нея еврооблигации). Трябва да се има предвид, че отминаващата година се очертава да бъде най-добрата за еврото спрямо щатския долар от 2003-а година насам.

Британската лира също поскъпва предпазливо с 0,21% към 7-дневен връх от 1,3414 долара при липсата на нови сигнали за политическо напрежение в рамките на Обединеното кралство във връзка с преговорите за Брекзит, тъй като не се очаква парламентът на страната да дебатира този ключов въпрос поне до средата на януари.

На фона на всичко това единствено Японската централна банка все още не дава по-ясни индикации за предстоящо затягане на нейната парична и лихвена политика. Поради това не е изненада, че днес и японската йена се намира под известен натиск от продажби. Щатският долар поскъпва слабо с 0,05% към 113,25 йени, докато еврото нараства с 0,31% обратно към неговия двугодишен връх около 134,87 йени, достигнат на 21-ви декември (най-високо ниво за единната валута от октомври 2015-а година).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук