София е решена да даде тласък на важни теми в европейския дневен ред, което определено говори за самочувствие, пише германската преса. На европредседателството си България гледа и като на шанс да излъска малко имиджа си.
Обширната статия в германския „Ди Велт“ по темата за българското еврепредседателство е озаглавена „Часът на източноевропейците“.
Авторите Ханелоре Кроли и Борис Калноки пишат за българското европредседателство с много факти и го разглеждат в различните му аспекти. В началото на статията става дума за брошурата „30 факти за България“, с която правителството в София представя своята страна: България е на трето място в света като производител на храни за астронавти, световният рекорд на висок скок за жени вече от 30 години е притежание на българката Стефка Костадинова, а песента „Излел е Дельо хайдутин“ от 1977 година пътешества в космоса с „Вояджър“.
„Най-бедната държава-членка на ЕС е твърдо решена през шестте месеца на своето председателство да подобри както своя, така и имиджа на целия регион на Западните Балкани“, пишат авторите. И още : „Много амбициозно звучат плановете на София: да подработи перспективата за членство на страните от Западните Балкани, да прехвърли мост между Изтока и Запада, да постигне консенсус в областта на сигурността и миграцията, да придвижи напред работата по Брекзита, да подготви бюджетната рамка на ЕС, да повиши конкурентоспособността на дигиталната икономика.
Разбира се, тези цели и задачи по никакъв начин не могат да бъдат изцяло осъществени, но те демонстрират самочувствие. А за българите и за други източноевропейци, които в Европа често пъти се чувстват като граждани втора категория, дори само тази нагласа е балсам за душата“, пишат още авторите на статията, в която става дума още и за различията между София и Вишеградската четворка и за наблюдението, на което страната все още е подложена от Европейската комисия.
Две статии за българското европредседателство излязоха в левия берлински вестник „Нойес Дойчланд“. Под заглавие „София не е Вишеград“ Нели Тюгел се спира най-вече на политиката на българското правителство по миграцията и бежанците. Авторката между другото пише: „Въпреки че в правителството участват десните „Обединени патриоти“, по въпроса за преразпределянето България заема по-скоро позицията на Еврокомисията. По време на българското европредседателство не може да се очаква подсилване на Вишеградската група.“
„Съединението прави силата“
За бежанците и мигрантите и българското европредседателство става дума и в статията в икономическия всекидневник „Ханделсблат“, която носи многозначително заглавие „Охранителят на Меркел“ („охранител“ в смисъл „охрана на входа“, б.ред.): „За Бойко Борисов се сбъдва едно отдавнашно желание. От началото на годината България за пръв път поема председателство на Европейския съвет за половин година.
В това начинание българският министър-председател иска да се представи като европеец за пример. Дали това желание на 58-годишния ще се сбъдне – можем само да гадаем. Защото шефът на консервативната партия ГЕРБ след предсрочните избори управлява страната в коалиция с дясноекстремистките „Обединени патриоти“, които в голямата си част са антиевропейски настроени. От тази гледна точка звучи малко иронично, че за европредседателството Борисов е избрал точно мотото „Съединението прави силата“.
Здраво сложеният политик вече за трети път е премиер на „бедняшката колиба“ в ЕС. Бившият телохранител иска да заеме позиция най-вече като привърженик на приемането на Западните Балкани в ЕС. Но като имаме предвид големия скептицизъм в ЕС по темата за бързото разширяване, това ще бъде трудна мисия.
За председателството на Европейския съвет бившият кмет на София залага на подкрепата на германската канцлерка.
Борисов многократно е признавал, че е фен на Ангела Меркел – въпреки вътрешнополитическите критики. От своя страна и канцлерката цени българския си колега. „Борисов от много години владее капиталистическата олигархична система. Ето защо той е стабилизиращ фактор в региона“, казва Гунтер Дойбер, главен анализатор за Източна Европа на австрийската „Райфайзенбанк“. А в момента не са много източноевропейските премиери, които предлагат стабилност“, пише „Ханделсблат“.
Между нервност и надежди
В началото на репортажа си в „Нойес Дойчланд“ Томас Розер описва така изходната позиция на България като председател на ЕС: „Обикновено бива забелязван само мимоходом, но сега този спътник в кризисния съюз на благоденстващите в Европа изведнъж се оказва в центъра. (…) Преди премиерата настроенията в София се колебаеха между нервност и изпълнено с надежди очакване. Не само дясно-националното правителство, но и мнозина българи се надяват, че председателството на ЕС ще поизлъска спорния имидж на страната, която се смята за особено корумпирана и относително изостанала.“
Ето накрая и няколко цитата от репортажа на Клеменс Ференкоте за „Дойчландфунк“:
„Над портала на парламента в София със златни букви е изписано „Съединението прави силата“. Това мото българското правителство взе и за своето председателство на Европейския съвет, едновременно като апел и като изискване: към всички държави-членки на ЕС и към държавите от Западните Балкани, които виждат своето бъдеще в Евросъюза.“ Авторът цитира министър Лиляна Павлова за целите, които си поставя София като европредседател.
Пред репортера заместник-председателката на парламента Деница Златева изразява надеждата, че страната ще влезе в Шенген и ще бъде освободена от Механизма за сътрудничество и наблюдение. В края на репортажа социологът Първан Симеонов казва, че подкрепата, която дават българите на ЕС, си остава трайно висока: „Българите са народ, който има повече доверие в европейските институции, отколкото в собственото си правителство“, твърди Симеонов пред „Дойчландфунк“.