Дълго време се спекулираше, но явно Фолксваген вече е избрал Турция за новия си завод, пише АРД. Очевидно Анкара е направила големи отстъпки. България и Саудитска Арабия остават с празни ръце, се посочва в публикацията.
Новият завод на Фолксваген ще бъде построен в турския град Маниса край Измир, съобщава германската обществено-правна телевизия АРД, позовавайки се на берлински правителствени кръгове. Според източника, Фолксваген очаква отстъпки от страна на турската държава по отношение на крайно високия данък потребление. Той зависи от мощността на автомобила – при лимузината от модел Пасат може да съставлява до 41% от цената.
Решението на концерна е било взето въпреки ниските трудови възнаграждения в България, се казва още в публикацията на АРД. Основният аргумент за решението на Фолксваген бил турският пазар. Според прогнози на концерна от Волфсбург, само в Турция годишно ще се продават по 40 000 лимузини Пасат.
Ердоган готов да даде държавни гаранции?
Очаква се, държавата да е един от най-силните клиенти – сред турските висши чиновници Пасатът се радва на голяма популярност. В публикацията на АРД се посочва още, че освен Пасат, в завода в Маниса ще се произвеждат също така модели от марките Шкода и Сеат.
Според турски лобист, Анкара е приела всички изисквания на германския концерн. Президентът Ердоган дори бил готов да даде един вид държавни гаранции за всички договорки, сключени с Фолксваген в Турция.
Очевидно решението за новия завод на Фолксваген е било взето въпреки съмненията и критиките от страна на Работническия съвет – органа, представляващ интересите на трудещите се. В публикацията на АРД се посочва, че съветът е бил настроен изключително критично към спазването на правата на работниците в Турция.
Също толкова критично се гледа и на множащите се посегателства срещу правовата държава след въвеждането на президентската системам. Според депутата от ХДС Карстен Мюлер, тези теми причиняват истинско главоболие на синдикатите и Работническия съвет.
Според информационния източник от Берлин, Фолксваген имал заводи и в други страни, в които към човешките права се подхождало по-различно, отколкото в Германия, и където правосъдието било всичко друго, но не и независимо. Изгодното предложение на Саудитска Арабия обаче било отхвърлено, става още ясно от публикацията на АРД.
Празник за Анкара
Очаква се договорът да бъде подписан в края на септември или началото на октомври. Тогава в парламентът в Анкара ще имат сериозен повод за празнуване. Не само защото в Маниса ще бъдат открити няколко хиляди работни места, а и защото Турция отново трупа престиж, след като през последните години редица германски фирми се отказаха да инвестират в страната. В публикацията на АРД, позоваваща се на неназован източник от Берлин, се казва още, че германското правителство и надзорният съвет на Фолксваген не гледат критично на решението за Маниса.
Преди около седмица специализираното германско списание „Аутомобилвохе“ съобщи, че надзорният съвет на автомобилния концерн е решил фабриката за 1,3 млрд. евро да бъде изградена в Турция. От Фолксваген обаче тогава посочиха, че решението все още не е взето окончателно.
[tcm id=“1″]