Вече има яснота защо след ваксиниране с AstraZeneca се получават тромбози. Германски учени са открили причината и вече знаят как да лекуват пациентите с такива оплаквания. Напътствията са били изпратени на всички германски клиники, съобщава „Дойче веле“.
Както съобщи германската телевизия NDR, изследователи от университета в Грайфсвалд, Германия, и техни австрийски колеги са анализирали кръвни проби от шестима пациенти с тромбози на мозъчните венозни синуси, получени след поставяне на препарата на AstraZeneca.
Какво показват резултатите от изследванията за наличието на тромбози?
Резултатът е недвусмислен. Очевидно ваксината може в отделни случаи да задейства определен защитен механизъм в човешкото тяло. Този имунен отговор пък на свой ред активира тромбоцитите, което е съвсем естествена защитна реакция. Например при кръвотечение вследствие на нараняване, когато кръвта трябва да се съсири, за да сe затвори раната.
Според ръководителя на изследователския екип Андреас Грайнахер, този механизъм е довел при някои от ваксинираните до образуването на съсиреци в мозъка, които са попречили на оттичането на кръвта.
В информацията на NDR се уточнява, че до този момент резултатите от това изследване не са публикувани в специализирано научно издание.
Във връзка с тревогите, свързани с ваксината на AstraZeneca, това може и да изглежда като лоша новина. Но в действителност е добра, смятат учените. Според тях разкриването на конкретната причина прави възможно и прилагането на подходяща терапия, ако и при други ваксинирани се стигне до този вид тромбоза.
Заключенията на учените вече са разпратени на клиниките в страната. Така лекарите вече имат пълна информация за начина, по който трябва да лекуват подобни пациенти. А това означава, че „ваксинирането с AstraZeneca може да продължи“, казват от университета в Грайфсвалд.
Важно е да се подчертае, че средството срещу образуването на съсиреци в мозъка не може да се взема профилактично, т.е. за всеки случай преди поставянето на ваксината.
Това не е първият подобен успех на университетските медици от Грайфсвалд. През 2011 година те предложиха успешен метод за лечение на заразата с бактерията Ешерихия коли, когато в Северна Германия се стигна до епидемия.
Ваксината на AstraZeneca може да се използва и занапред
Междувременно министър-председателката на германската провинция Мекленбург-Предна Померания Мануела Швезих похвали успеха на изследователския екип от университета в Грайфсвалд.
В същото време тя изрази разбиране за притесненията и съмненията на хората. В тази връзка отново подчерта колко важна е добрата информационна кампания по време на ваксинирането.
В четвъртък Европейската агенция по лекарствата/ЕМА/ даде зелена светлина за използването на ваксината на AstraZeneca. Оттук нататък в Германия тя ще се предлага с предупреждението, че може да предизвика подобни тромбози при жени под 55 години.
Редица страни в Европа, сред които и България, временно бяха спрели нейната употреба заради няколко случая на тромбози след поставяне на ваксината, припомня „Дойче веле“.