Заместник председателят на ДПС Йордан Цонев отрече информацията, че Делян Пеевски е имал кредити от Българската банка за развитие(ББР), в интервю за Нова телевизия.
Вчера от Министерството на икономиката съобщиха, че държавната банка, създадена в подкрепа на малкия и средния бизнес, е раздала кредити на обща стойност 1 млрд. лв. на 8 големи компании и се позоваха на медийни разследвания, за да свържат Пеевски с фирми, облагодетелствали се от тези заеми.
Според Цонев(ДПС) единствено журналистически разследвания свързват част от фирмите, получили финансиране(от ББР) с Пеевски, докато „по данни от регистрите Пеевски никъде не участва“. Той обвини министрите от икономическия екип в служебния кабинет, че са свързани с „кръга Капитал“ (вестникът, издаван от Иво Прокопиев, бел. ред.) и затова се позовават на журналистически разследвания, вместо на данни от регистрите.
„Очаквам от министрите да изнасят само и единствено факти. Призив към министъра е да каже има ли конкректни факти за участие на Пеевски. Той има достъп до професионална и банкова тайна. Иначе излиза че една жена каза на пазара“, заяви Цонев. „Министърът започна да дрънка политически тези на „Да, България“, а разследването е правено от „кръга Капитал“, добави той.
Дългогодишният депутат от ДПС изтъкна, че „кредитът не е мръсна дума“, а ББР била най-добре капитализираната банка в България, преминала проверка и от Европейската централна банка.
Преди това пред същата телевизия активистът на „Да, България“ Ивайло Мирчев заяви, че от поне 4 години, откакто партията подава сигнали за неправомерно финансиране на политици чрез банката този казус е потулван. Той напомни, че банката е създадена за насърчаване на дребния бизнес, а в устава си има забрана за финансиране на политически лица.
Запитан в каква степен има министри на „Демократична България“ в правителството, Мирчев отговори, че министърът на икономиката Кирил Петков е бил учредител на „Да, България“, но от три години я е напуснал.