Народно събрание, бюджетна комисия

ДПС преспа и размисли, няма да подкрепи в пленарна зала предложението за мажоритарни избори, за които вчера гласуваха в правната комисия. По-късно във вторник е имало и заседание на парламентарната група на движението, на което се е стигнало до смяна на позицията. След тази среща, движението вече припознава предложената от БСП смесена избирателна система.

След драматично заседание на парламентарната група, много по-тежко от това на правната комисия, партията реши да не подкрепи в пленарната зала законопроекта на управляващите„, каза днес депутатът Хамид Хамид, само ден след като обясни, че повечето депутати в ДПС подкрепят мажоритарния вот.
Хамид оправда променената позиция на ДПС и с това, че избирателите на движението не са гласували на референдума, инициран от Слави Трифонов.
ДПС винаги се е обявявало твърдо против въвеждането на мажоритарна система и в миналото Народно събрание гласува „против“ същите тези изборни промени внесени отново от ГЕРБ, аргументира се заместник-председателят на движението Хамид Хамид.
Колегата му Йордан Цонев, който във вторник също гласува „за“ въвеждането на изцяло мажоритарни избори, в сряда обясни подкрепата си с изразяване на лична позиция.
Затова гласувахме „за” с уговорката, че това е наша позиция, а не на групата. На заседанието на групата поставихме всички аргументи „за” и „против”. Надделя мнението, че в този вид законопроектът не е полезен за България. Смятаме, че трябва да се засили мажоритарния елемент, но така предложен законопроектът, по-скоро ще внесе хаос ”, обясни още Йордан Цонев
Според Хамид, след като правната комисия отхвърли предложенията на партията му за промени на изборното законодателство и след като няма да подкрепи варианта на управляващите, ДПС е готово да приеме смесената избирателна система.
Такъв законопроект, при който 120 депутати се избират мажоритарно и 120 пропорционално, вече е изготвен от БСП, потвърди и лидерът на партията Корнелия Нинова. Според нея предложенията на ГЕРБ и ДПС за промените в Изборния кодекс не отговарят на очакванията на хората и е „политически пазарлък“.
Не искаме да бъдем част от това. Една група внася законопроект, който не иска да бъде приет. Друга група уж го подкрепя, сменя позиция след пет минути. Не е чисто това. Да мине гласуването и след това абсолютно последователно, точно и конкретно, каквото сме ви говорили от няколко месеца, го внасяме като законопроект“, каза Нинова.
Смесена избирателна система на БСП няма да получи подкрепата на ГЕРБ,  дори и техният  вариант на Изборен кодекс за изцяло мажоритарни избори да не бъде приет. Обяви позицията на управляващите заместник-председателят на партията Цветан Цветанов.

„Не сме склонни, защото ние правим гласуване по референдума, който беше проведен през 2016 г. Съобразяваме се с тези 2,5 млн. български избиратели“, обясни той и отказа да коментира променената позиция на ДПС.

Във вторник ДПС и Воля изненадващо подктепиха ГЕРБ за мажоритарния вот в правната парламентарна комисия при първо четене на законопроекта за промени в Изборния кодекс. Тогава проектът получи подкрепата на 12 народни представители, а 10-те представители на БСП и Обединенеите патриоти в комисията гласуваха твърдо против. След абдикацията на ДПС, в подкрепа на мажоритарния вот остават 107 депутати от ГЕРБ и Воля. Така, ако „Обединените патриоти“ не подкрепят смесената избирателна система на БСП, остават да действат сегашните правила за изцяло пропорционални избори.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук