Вероятно в социалните мрежи ви е попадала фразата „Думи на 4 гуми”. Ако още не знаете какво и кой стои зад нея, сега е времето да разберете. Писателят Илиян Любомиров, който до скоро стоеше зад псевдонима Августин Го18235894_1554658144545066_1940409257_oсподинов, превърна един стар бус в мобилна книжарница. Тя ще обиколи 50 града през лятото, заредена с нови книги на млади български автори. Амбицията на Илиян е книгите да стигнат до всяко кътче на България. Проектът се надява да приобщи отново хората към красотата на думите и към съвременната проза и поезия, като ги накара да преоткрият света на книгите. Всяка дестинация ще носи на местната библиотека или читалище 20% от продадените книги. Целта на дарението ще е да се използва за обогатяване на книжния фонд в поредния град, посетен от мобилната книжарница.

Илиян израства и получава средното си образование в немска гимназия в столицата, а след това заминава за Берлин, за да следва политология. През 2012 г. създава литера18176028_1554658031211744_790809582_oтурния проект „Letters of flesh”, който стартира като платформа за къси разкази, но в последствие се развива и като място, където се публикува съвременна поезия. Автор е на книгите „Лято” и „Нощта е действие”.  Кой всъщност е Илиян, какво да очаквате от „Думи на четири гуми” и коя е битката, която поетът води чрез думите, прочетете:

Здравей, Илияне. Разкажи ни малко повече за проекта „Думи на 4 гуми”. Как се роди идеята за тази мобилна книжарница?

Aloha! Миналото лято пътувахме с жената до мен  Албена из страната и тя ми разказа за един стар Баркас, който искала да превърне в книжарничка. Уви, оказа се в отвратително състояние, не беше в движение от 20-ина години и нямаше да бъде особено мобилен, пък макар и чаровен. Минахме през най-различни идеи – от Трабант до танк, докато не се спряхме на стар VW, който носи духа и свободата на хипи-културата. В последствие реших, че ще представяме само съвременни български автори. Отне ни близо година и вложихме цялата си енергия в каузата, но важното е, че „Думи на 4 гуми“ отпразнува своята премиера в София и сме готови цяло лято да пътуваме из страната и да популяризираме добрата съвременна българска литература.

Сам ли ще пътуваш?

Не, на всяко пътешествие ще бъдем с Албена и известни писатели и поети, които ще срещаме лично с публиката.

Ще ни издадеш ли някои от местата, които ще посети „Думи на 4 гуми”?

На 30-и май пътуваме заедно с Константин Трендафилов към Варна за Варна Лит, на 3-и юни ще съм в Казанлък за празника на розата, по-късно през юни ще бъдем на Франкофоли в Благоевград. Целта ми е да обиколим минимум 40 населени места до края на септември, като акцент ще бъдат по-малките градчета. Ще качваме информация за предстоящите дестинации на фен страницата ни във Facebook.

Кой изрисува хипарският „Фолксваген” на 30 години и му вдъхна изцяло нов живот?

Nasimo, който за мен е най-добрият ни графити артист и за мен беше чест, че прегърна идеята и даде всичко от себе си, за да направи „Думи на 4 гуми“ това, което е. Бусът се радва на огромно внимание и на страшно позитивни реакции. Радостен съм, че тази енергия се насочва именно към книгите.

Какво очакваш да се случи по време на пътуванията ти?

Да се вдигне прирастът на населението.

Кога се появи любовта ти към литературата и какво за теб означава тя?

Още в най-ранна детска възраст. Майка ми е учителка, а леля ми беше разлепила из целия апартамент табла с частите на речта. От 4 годишен зная кога се пише пълен и кога кратък член. Чета, за да се съхранявам.

Кое е по-голямо вдъхновение – щастието или болката? Защо?

Щастието има лош имидж сред артистите, но прекалено много обичам живота, за да си позволявам да бъда нещастен. Полезно е от време на време да имаш песъчинка, около която да си образуваш лято.

Ако наистина думите са оръжие – коя е битката, която водиш с тяхна помощ?

Тази с ежедневното безсмислие.

КЛИШЕ
от Илиян Любомиров

жена се печели
с добра дума
цвете без повод
дори и на карти
в някоя кръчма

по хиляди начини
се печели жена
и се губи по един
решиш ли че е
вече спечелена

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук