Парламентът гласува в срок от 2 години да бъде изградена и въведена система за електронно здравеопазване и всички нейни компоненти.
Решението дойде с вот „за” проект, внесен от ГЕРБ за ангажиментите на властта и изпълнението на стратегията за развитие на лечебните заведения за болнична помощ в Република България.
„Подкрепяме проекта на решение на колегите от ДПС, защото наистина е в синхрон с програмата за управление, която сме написали. Ключов приоритет е изграждането на единна информационна здравна система. Кадровото обезпечаване на системата е от ключово значение„. Това каза председателят на Комисията по здравеопазване и депутат от ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Депутатите решиха още министърът на здравеопазването два пъти годишно през месеците юни и декември да представя в Комисията по здравеопазване доклад за текущото финансово състояние на държавните общински лечебни заведения за болничната медицинска помощ.
До 31 декември 2017 г. изпълнителната здравна администрация да информира парламента и за готовността на системата за въвеждане на единни стандарти за управление на държавните общински лечебни заведения за болнична медицинска помощ и за изготвянето на нормативно утвърдени механизми за контрол по тяхното изпълнение.
Отхърлено бе предложението на социалистическата фракция здравният министър до края на годината да изработи и представи нова национална здравна карта – своеобразен регламент за това какви болници и къде може да има в България, съответно как могат да се финансират болници – държавни и частни.
Министър Николай Петров подчерта по темата от трибуната, че моделът на управление при частните болници е добър и ефективен, което значи, че трябва да се поучат от него. Той определи този дебат като изключително важен за него лично, както и за екипа под негово ръководство.
„Формула на разпределение на средствата от НЗОК – това са нашите пари и на всички е ясно, че те не са достатъчни да задоволят всички потребности на 343-те болнични заведения в страната“, коментира Петров. Решаването на проблемите е наложително.