Джордж Сорос
Джордж Сорос/ Снимка: БТА

Американският милиардер и филантроп Джордж Сорос предава контрола над своята империя от фондации, оценявана на 25 милиарда долара, на сина си Александър Сорос, съобщи в. „Уолстрийт джърнъл“.

Джордж Сорос, роден в Унгария, е мразен от ултраконсерваторите, и е честа мишена на антисемитите. Познавайки лицето на комунизма, през 80-те години на миналия век той създава системата от фондации „Отворено общество“, която инвестира по целия свят в различни каузи – от икономически и правосъдни реформи до правата на малцинствата и бежанците, както и в свободното слово.

Всички тези каузи целят да направят страните, особено от Източна Европа, по-свободни, по-отворени и доближаващи се максимално до Запада. Това му донесе омразата на всички посткомунистически и проруски кръгове.

Богатството му  е оценено на над 8,5 млрд. долара, с което той се нарежда сред стоте най-богати хора в света. Сумата, която е дарил през 1991 – 2011 г. чрез своята фондация „Отворено общество“, е над 11 млрд. долара.

Кой е Джордж Сорос?

Роден е в Унгария през 1930 г. Син е на писателя-есперантист Тивадар Шорош. Поради съветската окупация на страната Сорос напуска Унгария през 1946 г., след участие в конгрес на есперантисти. Той имигрира във Великобритания през 1947 и учи философия в London School of Economics. През 1956 г. заминава за САЩ, за да спечели достатъчно пари на Уол Стрийт, както сам казва, а после да може да се посвети на писателска и философска дейност.

„Човекът, който разори Английската банка“

Сорос става известен в Черната сряда (16 септември 1992), като спекулира срещу лирата стерлинг. Английската банка е принудена да изтегли валутата си от Европейската монетарна система, а Сорос печели 1,1 милиарда долара. Оттам идва и прякорът му „човекът, който разори Английската банка“.

По време на азиатската финансова криза, при сходни обстоятелства, Махатхир бин Мохамад, тогавашен първи министър, обвинява Сорос в спекулация с малайзийската валутна единица – рингджит. С тази валутна спекулация развитието на Малайзия е забавено с две години. Все пак Джордж Сорос признава, че съвременната банкова и финансова система е вредна за развитието на по-бедните страни.

Благотворителна дейност

Като начало на благотворителната му дейност се сочи 1979 г. с програма за стипендии на африкански студенти в колеж в Южна Африка. Сорос е един от основателите и донорите на Централноевропейския университет в Будапеща. Правил е и дарения за Нов български университет и Американски университет в България.

През 2005 г. е превел 30 милиона долара във „фонд за ромско образование“, част от „Десетилетието на ромското включване“. Главен спонсор е на Международен център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия

В България, чрез фондация Отворено общество, той финансира целево редица неправителствени организации като Център за икономическо развитие, Европейски институт, Институт за пазарна икономика, Червената къща, Център за социални практики, Център за либерални стратегии.

Сорос е един от първите крупни инвеститори в българската софтуерна индустрия след падането на комунизма. С политическа подкрепа през 1998 той инициира създаването на Рила Солюшънс, една от първите частни софтуерни компании в страната, които работят по аутсорсинг проекти за чужбина.

Сенчестата партия

Според неоконсерватора Дейвид Хороуиц чрез Институт Отворено общество и мрежата от организации, които той финансира, Сорос не само подпомага Демократическата партия в САЩ чрез т.нар. Сенчеста партия, но и с група от хора около него активно диктуват дневния ред на партията.

През 2017 г. под петиция на сайта на Белия дом над 110 хиляди души поискаха милиардерът Джордж Сорос да бъде обявен за терорист и да му бъдат иззети всички активи.

Сорос е известен и с активната си подкрепа за легализация на марихуаната.

Сега деветдесет и две годишният Сорос е решил да предаде щафетата на 37-годишния си син.

Александър Сорос
Александър Сорос/ Снимка: Фондация „Отворено общество“

Кой е Александър Сорос?

Александър Сорос е роден през 1985 г., син на Джордж Сорос и Сюзън Уебър Сорос. Завършва Нюйоркския университет през 2009 г., а през 2018 г. завършва докторска степен по история в Калифорнийския университет в Бъркли.

Също като баща си, Александър Сорос се утвърди като филантроп с първия си голям принос към Еврейските фондове за справедливост.

Според профил от 2011 г. в The Wall Street Journal, фокусът на Сорос е върху „прогресивни каузи, които може да нямат широка подкрепа.“ Оттогава той се присъединява към борда на директорите на организации, включително Global Witness, води кампании срещу екологичните и човешките права, свързани с експлоатацията на природни ресурси; фондациите „Отворено общество“, които работят за установяване на отчетност на правителството и демократични процеси в международен план; и Bend the Arc (която е създадена от сливането на Progressive Jewish Alliance и Jewish Funds for Justice през 2012 г.).

Сорос продължава да дарява и за политически каузи. През март 2012 г. той дари 200 000 долара на Еврейския съвет за образование и изследвания, организацията, която стои зад „Великата заплаха“ от 2008 г. в подкрепа на тогавашния кандидат Барак Обама.

Фондация Александър Сорос

През 2012 г. Сорос създаде фондация Александър Сорос, която е посветена на насърчаването на социалната справедливост и човешките права. Сред първоначалните субсидии на фондацията са Bend the Arc, Националният алианс на домашните работници, който представлява правата на 2,5 милиона домашни работници в САЩ, и Make the Road New York, който изгражда силата на латиноамериканските общности и общностите от работническата класа за постигане на достойнство и справедливост.

Заедно с Фондация Форд и Фондация Отворено общество, Фондация Александър Сорос финансира първото по рода си национално статистическо изследване на домашните работници.

Александър Сорос е кредитиран като продуцент на няколко филма, включително Trial by Fire и The Kleptocrats.

През 2014 г. той допринесе с есе за книгата Бог, вяра и идентичност от пепелта: Размисли на деца и внуци на оцелели от Холокоста. Текстовете на Сорос се появяват, в „Гардиън“, „Политико“, „Маями Хералд“ и др.

По стъпките на баща си

В интервю за „Уолстрийт джърнъл“, публикувано днес, Александър казва, че е „по-политизиран“ от баща си и че го тревожи идеята, че бившият президент републиканец Доналд Тръмп може да бъде преизбран в Белия дом през 2024 година.

„Бих искал парите да не играят толкова голяма роля в политиката, но след като другата страна го прави, ние също ще продължим да го правим“, заяви той за икономическия вестник.

Под неговото ръководство „Отворено общество“ се очаква да продължи по същия път – подкрепа за демокрациите и за американски политици от левицата, но също така да се добавят други каузи като правото на аборт и равенството между половете.

Източник: БТА/ „Уолстрийт джърнъл“

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук