координатор на ЕС инфлацията

Брюксел отговори гневно на заплахите на Италия, че ще спре да дава вноската си в ЕС заради спора с мигрантите.

Това стана на брифинг по време на срещата на представители на 10 европейски държави, на която се обсъди разпределението на мигрантите.

Самата среща приключи без споразумение и решение къде да бъдат настанени мигрантите от италианския кораб „Дичоти“, които са блокирани в италианско пристанище. 190-те мигранти бяха спасени преди седмица от плавателния съд, но 30 от тях се нуждаеха от медицинска помощ и бяха свалени.

Под натиска на хуманитарни организации италианският вицепремиер и вътрешен министър Матео Салвини позволи в сряда 27 деца да слязат на брега. За останалите мигранти обаче той каза, че ще останат на кораба, докато не бъдат поети от другите страни от Европейския съюз.

На фона на това по-рано днес Италия заплаши да спре да плаща вноските си в бюджета на ЕС, ако други страни не приемат мигрантите.

„Италия натискаше за решение, но за други това не беше най-важното, те искаха по-скоро да обсъждат структурни решения за корабите в Средиземно море. Така че споразумение за „Дичоти“ няма“, твърди дипломатически източник.

Вицепремиерът на Италия Луиджи Де Майо предупреди, че Движението „Пет звезди“ ще гласува замразяване на вноската, ако държавите- членки не се съгласят да споделят тежестта.

ЕК нарече заплахите „неконструктивни“ и настоя Рим да помага, а не да заплашва в създалата се ситуация. Говорителят на ЕК Александър Винтерщайн допълни, че Комисията прави всичко възможно да намери решение за хората на борда:

„Намирането на решение за мигрантите на борда на кораба е нашият основен приоритет – това е целта, върху която се фокусираме и това е и нещото, върху което всички останали трябва да съсредоточим. Нека не се сочим с пръст. Смятаме, че неконструктивните коментари, а още повече заплахите, не помагат и няма да ни доведат до решение. Европейският съюз е общност с правила и функционира въз основа на правила, не на заплахи.“

Александър Винтерщайн отказаха да коментират какви мерки би взела ЕК, ако Италия спре да дава вноската си в европейския бюджет, тъй като това би било прецедент. Рим плаща годишно по 20 милиарда евро вноска в Общността. Същевременно страната е една от най-проблемните- с изключително нестабилна икономика и с непрекъснатият миграционен натиск.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук