Преговарящите от ЕС и Великобритания са постигнали споразумение за говора за Брекзит на „техническо ниво” и черновата на договора ще бъде разгледана от британския кабинет в сряда.
„Кабинетът ще се срещне в 14:00 ч. местно време утре, за да обсъди черновата на споразумението и условията, които са били договорени в Брюксел, както и да реши следващите си стъпки”, гласи изявление от „Даунинг Стрийт“.
Източник от Брюксел съобщи , че техническо споразумение е било постигнато, но все още има нужда от одобрението на британската и европейската страна.
Ирландският разпространител „Ар-Ти” заяви, че основният проблем свързан с ирландската граница е бил решен, цитирайки два правителствени източника.
Кабинетът на Мей е разделен относно Брекзит като някои от министрите критикуват разпоредбите, които могат да обвържат сериозно Великобритания с ЕС. Но одобрението на кабинета може да павира пътя към историческата среща на Обединеното кралство и ЕС в Брюксел в края на ноември, която да финализира договора.
След това финалния договор ще се изправи пред други препятствия, като най-ясното ще бъде това на британския парламент, където партията на Мей едвам държи мнозинството. Министър-председателят може да се нуждае от много силна подкрепа от своята консервативна партия, където десетки евроскептици се противопоставят на рамката на сделката.
Коалиционните ѝ партньори от северноирландския Демократичен съюз също заплашат да гласуват против сделката ако тя разделя провинцията от останалата част от Великобритания.
Цитирайки два източника, ирландската „Ар-Ти” заяви, че рамката на договора е записано, че временно трябва да се остави отворена ирландската граница ако Лондон и Брюксел не успеят да съставят нова търговска сделка до края на 2020 г.
Това е така нареченият „спорен въпрос” по който двете страни не можаха да намерят решение в продължение на месеци. Според него Северна Ирландия ще остане в митническия съюз на ЕС. Но този „спорен въпрос” предвижда допълнителни разпоредби са провинцията по отношение на митниците и регулациите. В репортажа се казва, че сделката също предполага, че Великобритания може да напусне споразумението за този спорен въпрос, като това е едно от основните искания на евроскептиците.
Обединеното кралство официално ще напусне ЕС на 29 март 2019 г., но дори финалната сделка няма да премахне всички пречки пред Великобритания и ЕС.
Преговори за Брекзит между Лондон и Брюксел започнаха на 19 юни 2017 г. Година по-рано 51,9% от британците подкрепиха на референдум Брекзит. Преговорите трябваше да продължат до ноември 2018 г., след което сделката трябва да бъде одобрена от парламентите на всички страни-членки на ЕС, Европейския парламент и Уестминстър.
Самият Брекзит трябва да се случи на 29 март 2019 г., след което трябва да настъпи преходен период, продължаващ до 31 декември 2020 г.