руски паспорт

Mинистрите на външните работи на Европейския съюз днес решиха да увеличат цената на визите, които руснаците трябва да получат, за да пътуват до блока, но не се съгласиха да въведат забрана за издаване на визи за целия ЕС, за която настояваха Украйна и няколко държави членки, предаде „Ройтерс“.

„Министрите на външните работи на Европейския съюз се споразумяха да преустановят изцяло действието на споразумението за облекчаване на визовия режим с Русия, което ще затрудни и оскъпи влизането на руски граждани в ЕС, заяви ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел.

„Постигнахме съгласие за пълно спиране на действието на споразумението за облекчаване на визовия режим между Европейския съюз и Русия“, заяви той на пресконференция в края на двудневната среща на външните министри в Прага.

„Това ще намали значително броя на новите визи, издавани от държавите-членки на ЕС. Процесът ще бъде по-труден, ще отнеме повече време“.

Дипломати съобщиха, че министрите от ЕС не са могли да се споразумеят веднага за пълна забрана на пътническите визи за руснаци, тъй като държавите членки са били разделени по въпроса.

Борел заяви, че от средата на юли насам се наблюдава значително увеличение на броя на преминаванията на границата от Русия към съседните държави.

„Това се е превърнало в риск за сигурността на тези съседни държави“, добави той. „В допълнение към това наблюдаваме много руснаци, които пътуват за отдих и пазаруване, сякаш в Украйна не бушува война.“

Той също така подчерта, че държавите членки вече могат да предприемат редица стъпки за ограничаване на влизането на руснаци, без да навлиза в подробности.

Чешкият министър на външните работи Ян Липавски, чиято страна подкрепя пълната забрана на туристическите визи, заяви, че разглежда спирането на споразумението за облекчаване на визовия режим като „първата, важна стъпка“.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук