ЕС-Естония

Естония поема от утре,1 юли, официално председателството на Съвета на ЕС.

Естония, България и Австрия са новата тройка на председателството за следващите 18 месеца. На 1 юли 2018 Талин предава председателството на България.

Снощи в Талин европейското събитие – поемането на председателството от Естония – бе отбелязано с голям концерт. Присъстваха председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер.

Гордеем се, коментира пред медиите естонският президент Керсти Калюлайд. Тя отбеляза, че не всичко е готово, защото поради отказа на Великобритания да председателства Съвета на ЕС покрай решението да напусне Общността, Естония оглавява институцията половин година по-рано от предвиденото. (Както и България от 1 януари 2018).

Напускането на Великобритания няма да бъде определящо за нашето председателство, но покрай този процес всички разбраха, че да обвиняваш Брюксел, излиза скъпо, коментира Калюлайд.

Като основен свой приоритет начело на Съвета на ЕС Естония извежда укрепването на Шенген. Керсти Калюлайд подчерта вчера, че Талин не се страхува от Русия, защото е в НАТО.

Калюлайд коментира специално, че втечненият газ е намалил зависимостта на доставките, но е ударил транзитните държави. Тя препоръча транзитните страни „да се дерусифицират“. Президентът заяви, че би приела разширяването на газопровода „Северен поток“, ако бъде признат за политически проект.

Доналд Туск заяви на официалната церемония, че Естония е пример в трудния процес на декомунизация.

ЕС доказа, че е всичко, което сме се надявали да бъде – мир и свобода, и избор, за който не съжаляваме, посочи естонският премиер Юри Ратас.

Имаме много да научим от Естония, особено по въпроса за цифровизацията, допълни Жан-Клод Юнкер. Достиженията в електронното управление са днешната визитка на Естония и това е тема, която присъства постоянно в разговорите с политици и предприемачи.

Според официалната статистика само въвеждането на електронния подпис в личните карти на естонците пести на държавата с население от 1.3 милиона души по два процента от брутния вътрешен продукт на година – стойност, равна на бюджетите за отбрана на държавите от НАТО през 2024 г., според общите намерения.

Жан-Клонд Юнкер и Юрий Ратас
На снимката: председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и премиерът на Естония Юрий Ратас

Информационните технологии осигуряват седем на сто от БВП на Естония.

Президент Керсти Калюлайд обръща специално внимание на визитката на Талин – цифровизацията, електронното правителство. Тя каза : за въвеждането на електронното управление не са необходими най-нови технологии, а трябва електронна култура.

И подчерта специално : всички естонци имат и „висока кибернетична хигиена“.

Естония ЕС

Естония започва електронизирането на живота и на държавата през 90-те години на миналия век, днес е водеща световна сила в това отношение.

Едва четири процента от естонците днес не подават данъчните си декларации онлайн. Фирмите нямат „право на хартия“, могат да общуват с администрацията само по електронен път. Както обясняват в Естония : така е по-евтино, отпада нуждата от наемането на счетоводители, бюрокрацията се свежда до нула.

По правителствени данни в резултат на електронизацията Естония има „най-добра данъчна събираемост в света и 50 пъти по-добра полиция“.

В страната 85 на сто от училищата са електронизирани, от повече от десетилетие са въведени електронни здравни картони.

Естония първа в света въвежда през 2005 г. електронното гласуване, което е достъпно от 116 държави.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук