Европейската централна банка (ЕЦБ) вижда възможност за преразглеждане на политическите си насоки в началото на 2018 г., докато икономиката се подобрява. В същото време уточнява, че, ако обстоятелстват наложат, промените ще се правят бавно. Анализът се съдържа в протокола от последното заседание на Европейската централна банка от вчера. Документът е знак за пазарите, че скоро могат да започнат да се подготвят за края на паричните стимули.
На последното си заседание в средата на декември регулаторът потвърди своята позиция за удължаване на количествените улеснения за пазарите поне до септември тази година с намален месечен темп от 30 млрд. евро, като това ще продължи докато се стигне до устойчива корекция на тренда на инфлацията в посока на поставената цел – около 2%.
Инфлацията в еврозоната през ноември е била 1,5% според предварителната оценка на Евростат, като е нараснала леко от 1,4% през октомври, отчита докладът на ЕЦБ. Малкото увеличение се дължи на скока в цената на енергията, което частично се компенсира от поевтиняването на храните.
Последните икономически показатели, според ЕЦБ, са ясен сигнал за продължаваща силна и все по-устойчива експанзия в еврозоната.
Растежът на реалния БВП е 0,6% през третото тримесечие на 2017 г. Пазарите на труда показват трайно подобрение. По отношение на компонентите на вътрешното търсене растежът на частното потребление остава силен, което е подкрепено от ръст на реалния разполагаем доход на базата на увеличение на заетостта и ниската инфлация.
Синхронизираното глобално възстановяване на икономическата активност продължава. Наблюдава се стабилен темп на растеж на световната икономика през втората половина на 2017 г. Възстановява се и търговията в световен мащаб, като вносът на стоки е нараснал с 1,6% през третото тримесечие спрямо 0,4% през предходните три месеца.
Глобалната инфлация леко се понижава през октомври. Годишният ръст на потребителските цени в страните, част от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), се понижава до 2,2% през октомври спрямо 2,3% през септември.
Според втората оценка на Евростат растежът на реалния БВП в еврозоната е бил 0,6% през третото тримесечие на 2017 г., в съответствие с предварителната оценка за октомври. Разбивката по компоненти показва, че вътрешното търсене е основният двигател на растежа, като за това допринася допълнително и растящият износ. Износът в еврозоната остава стабилен през третото тримесечие.
През декември макроикономистите прогнозираха реалният БВП за еврозоната да се повиши през 2017 г. с 2,4%, през 2018 г. – с 2,3%, а през 2019-а и 2020-а съответно с 1,9% и 1,7%. Докладът на ЕЦБ повиши стойността на еврото с половин цент до 1,1985 долара.