Европейската централна банка (ЕЦБ) вижда възможност за преразглеждане на политическите си насоки в началото на 2018 г., докато икономиката се подобрява. В същото време уточнява, че, ако обстоятелстват наложат, промените ще се правят бавно. Анализът се съдържа в протокола от последното заседание на Европейската централна банка от вчера. Документът е знак за пазарите, че скоро могат да започнат да се подготвят за края на паричните стимули.

На последното си заседание в средата на декември регулаторът потвърди своята позиция за удължаване на количествените улеснения за пазарите поне до септември тази година с намален месечен темп от 30 млрд. евро, като това ще продължи докато се стигне до устойчива корекция на тренда на инфлацията в посока на поставената цел  –  около 2%.

Инфлацията в еврозоната през ноември е била 1,5% според предварителната оценка на Евростат, като е нараснала леко от 1,4% през октомври, отчита докладът на ЕЦБ. Малкото увеличение се дължи на скока в цената на енергията, което частично се компенсира от поевтиняването на храните.

Вече известните данни, както и експертните прогнози дават основания да се очаква, че инфлацията ще се приближи до целта на ЕЦБ, но все още няма трайна тенденция. Именно поради тази причина решението на Управителния съвет на ЕЦБ за запазване на досегашната парична политика на последното заседание е оправдано, уточнява докладът. Последните прогнози на централната банка показват, че инфлацията ще се увеличи до 1,7%.

Последните икономически показатели, според ЕЦБ, са ясен сигнал за продължаваща силна и все по-устойчива експанзия в еврозоната.

Растежът на реалния БВП е 0,6% през третото тримесечие на 2017 г. Пазарите на труда показват трайно подобрение. По отношение на компонентите на вътрешното търсене растежът на частното потребление остава силен, което е подкрепено от ръст на реалния разполагаем доход на базата на увеличение на заетостта и ниската инфлация.

Синхронизираното глобално възстановяване на икономическата активност продължава. Наблюдава се стабилен темп на растеж на световната икономика през втората половина на 2017 г. Възстановява се и търговията в световен мащаб, като вносът на стоки е нараснал с 1,6% през третото тримесечие спрямо 0,4% през предходните три месеца.

Глобалната инфлация леко се понижава през октомври. Годишният ръст на потребителските цени в страните, част от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), се понижава до 2,2% през октомври спрямо 2,3% през септември.

Според втората оценка на Евростат растежът на реалния БВП в еврозоната е бил 0,6% през третото тримесечие на 2017 г., в съответствие с предварителната оценка за октомври. Разбивката по компоненти показва, че вътрешното търсене е основният двигател на растежа, като за това допринася допълнително и растящият износ. Износът в еврозоната остава стабилен през третото тримесечие.

През декември макроикономистите прогнозираха реалният БВП за еврозоната да се повиши през 2017 г. с 2,4%,  през 2018 г. – с 2,3%, а през 2019-а и 2020-а съответно с 1,9% и 1,7%. Докладът на ЕЦБ повиши стойността на еврото с половин цент до 1,1985 долара.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук