Европейската комисия
На снимката: Европейската комисия

Европейската комисия предлага промени при данъчното облагане на продажбите, в пореден опит да се пребори с избягването на данъците и да се подобри данъчното планиране.

Предложението е ДДС при презграничната търговия да бъде в размера, определен от държавата, където се намира клиентът, вместо в страната, където е регистриран продавачът, както е досега. Целта е да се намалят загубите на европейските държави. Тази промяна вероятно ще елиминира и практиката фирмите-износители да се регистрират в държави с ниска ставка на ДДС като Ирландия, например. Счита се, че това е най-мащабната ДДС реформа в ЕС от цели 25 години насам, посочват от пресцентъра на институцията.

Засега ставките са най-ниски в Люксембург и Малта, а Ирландия и други имат много ниски такси за определени стоки. Държавите са свободни и да отменят ДДС върху някои стоки – например храна и лекарства – но списъкът трябва да бъде одобрен от Еврокомисията. Тя определя и минималните ставки.

Всяка година измамите с ДДС в съюза възлизат на 150 млрд. евро, което означава, че държавите-членки изпускат приходи, които могат да се използват за образование, здравеопазване и инфраструктура.

Около 50 млрд. евро от тази сума, или 100 евро на глава от населението на ЕС годишно, биват избегнати поради трансгранични ДДС измами.

Тези пари без проблеми биха могли да финансират криминални организации, включително тероризъм, пише в съобщението. Предложената реформа ще редуцира изтичащата в сивата икономика сума с цели 80%, пресмятат от ЕК.

ЕК ще търси обединени около четири основни цели на бъдещата единна ДДС система.

  • Проследяване на измами: ДДС ще се начислява при трансгранични продажби в рамките на ЕС. Настоящата система за облагане с ДДС позволява на фирми да се изпарят, преди да са превели дължимите си данъци към правителството на страната, в която оперират.
  • Единен портал за бизнеса: Новата система ще наложи опростена процедура за облагане с ДДС. Бизнесът ще може да декларира продажбите си чрез единен онлайн портал, достъпен на желания от тях език, който ще функцинира на база националните правила за облагане с ДДС.

Страните-членки ще събират тези приходи от ДДС, след което ще ги трансферират помежду си директно, като вече се случва в ЕС, що се отнася за продажбата на електронни услуги през граница.

  • Последователност: Преминаването към принципа на „място на продажбата” ще доведе до това приходите от ДДС да отиват за страната, в чиито граници е реализирана продажбата, базирайки се на нейното вътрешно ДДС законодателство.
  • По-малко бюрокрация: Бизнесът ще се ползва от по-малко бюрокрация, като вече няма да се налага да изготвя списъци с трансгранични операции, а ще може да действа спрямо правилата в страната, в която се намира.
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук