учащи, деца, висшисти, Евростат

Все повече млади българи работят, след като завършат образованието си. Това показват данните на европейската статистическа служба „Евростат”. Близо 77% от младите хора у нас са заети.

Почти 80% от наскоро завършилите младежи в ЕС са имали работа. За четвърта поредна година процентът на заетите младежи се увеличава, компенсирайки загубата в периода 2008-2013г.

Под наскоро завършили „Евростат” разбира хората между 20 и 34 години, които в момента не се обучават, а са завършили образованието преди 3 години.

В Малта 95% от младежите, които скоро са завършили образованието си, са си намерили работа. Следват германците – 91 на сто от тях са заети, в Чехия и Холандия – 90%.

Това са най-високите нива на заетост сред младежите на територията на ЕС, показват данните на „Евростат”.

Най-малко млади хора, завършили до 3 години назад, са работили в Гърция – 52% и Италия – 55%.

Европейската статистическа служба отчита, че когато младите хора си търсят работа, огромно значение има нивото на образование. Коефициентът на заетост сред висшистите в ЕС през 2017г. е 85%.

77% от децата, завършили професионално или средно образование са успели да се реализират на пазара на труда.

Коефициентът на заетост на завършилите общообразователни училища е значително по-нисък – 64%.

ДАННИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ

77,7% от младите българи, които завършват своето образование, успяват да си намерят работа, показват данните на „Евростат”. Забелязва се съществен ръст само в рамките на една година – през 2016-та работещите млади са били 72%. Най-ниска младежка заетост е имало през 2011г. – 59,2%, припомня статистическата служба.

По данни на Националната статистическа служба (НСИ) през 2017г. 56 851 българи за придобили образователна степен. От тях 28 926 са завършили бакалавър, 28 926 – магистър, а 1 423 – докторантура.

учащи, деца, висшисти
графика на данните за млади хора, които нито учат, нито работят

През миналата година в професионалните гимназии са учили 142 021 български деца.

Данните на „Евростат” показват, че все повече българи на възраст 25 -64 години продължават да учат. През 2017г. те са били 2,3 на сто от българските граждани, но това е ръст спрямо предходните години.

И още резултати: 18,9% от българските младежи на възраст между 15 и 29 години нито учат, нито работят, показват данните на европейската статистика. Средното ниво за ЕС е 13,4 на сто. Все пак резултатът за България показва съществен напредък в тази посока. От 2013г., когато незаетите и неучащите млади хора са били 25,7 на сто от всички на възраст между 15 и 24 години, се наблюдава низходяща статистика.

Извод: От всичко казано дотук може да се направи извода, че все повече млади хора в България се реализират на пазара на труда, след като завършат образованието си. Данните на страната ни са близки до средноевропейските и до тези на значително по-големите и по-богатите държави в ЕС.

Тенденцията е положителна и по отношение на „обучението за цял живот”. Все повече българи залагат на по-голяма квалификация и образование, които от своя страна, ще им позволят да се реализират по добре на трудовия пазар. От данните на „Евростат” стана ясно, че когато младите хора си търсят работа, огромно значение има нивото на образование.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук