От един до три пъти е разликата в стандарта на живот сред държавите членки на Европейския съюз.

През 2016-та година, цените на стоки и услуги широко варират в страните от Европейския съюз. Най-скъп е животът в Дания (139% от средните за ЕС цени), следвана от Ирландия (125%), Люксембург и Швеция (двете с по 124%), Финландия и Великобритания (двете с по 121%). На противоположната страна, където животът е най-евтин, се намират България (с 48% от средните нива за Евросъюза), следвана от Полша (53%) и Румъния (52%). С други думи, разликата в цените на стоките и услугите в Европейския съюз е до три пъти между най-евтината и най-скъпата страна член на Европейския съюз. Данните за нивата на цените през 2016-та година бяха публикувани от Евростат.

015Pricelevels

Цените на храните са най-скъпи в Дания и най-ниски в Полша и Румъния

През 2016-та година, цените на храните и безалкохолните напитки в ЕС са повече от два пъти по-скъпи в най-богатите страни членки, в сравнение с най-бедните. Нивата достигат до 62% от средните за съюза в Полша и Румъния, до почти 150% в Дания, следвана от Швеция (126%), Австрия (123%), Люксембург (121%), Ирландия и Финландия (двете с по 120%).

Алкохолът и тютюнът са най-скъпи в Ирландия и Великобритания

Най-евтин алкохолът и цигарите през 2016-та са били в България (56% от средното), следвана от Унгария (67%), Полша (68%) и Румъния (69%). На обратната страна в таблицата се намират Ирландия (175%) и Великобритания (162%), следвани от северните страни членки – Финландия (135%), Швеция (128%) и Дания (122%). За отбелязване е фактът, че тази голяма разлика се дължи главно на разликите при облагането с данъци на тези продукти в различните страни членки на Европейския съюз.

Ресторантите и хотелите в Дания са почти три пъти по-скъпи от тези в България

Ресторантите и хотелите са поредната категория, в която най-ярко си личи разликата в цените между отделните държави, които варират в голямаи граници. Най-ниски са цените на туристическите услуги в страни като България – 44% от средното за ЕС, в Румъния те са 53%, в Чехия – 56% от средните европейски цени. Те са далеч зад скандинавските страни, където цените в хотели и ресторанти са най-скъпи. В Дания и  в Швеция, съответно със 150 % и 144 % от средните за Европа.

По-малки различия в цените за електроника, транспорт и дрехи

Потребителската електроника е група от продукти, където няма голяма ценова разлика в страните членки на съюза, варирайки от 86% от средната за ЕС в Полша до 115% в Дания. Дрехите също показват малки нива на разлика в цените, като най-евтини те са в България (81% от средните европейски цени), а най-скъпи са в Швеция. Като изключим Дания (146% от средното ниво), цените за масов транспорт се движат между 78% в Чехия и 119% в Холандия.

Евростат е събрал данните сред повече от 2400 услуги и категории стоки сред 28-те страни членки на Европейския съюз.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук