условията

Правителствата на страните-членки на еврозоната и България стигнаха до споразумение във връзка с условията, които София трябва да изпълни, за да стъпи на пътя към присъединяване към единната валута. В поставянето на подписите си под споразумението всички министри се съгласиха, че може да има допълнителни изисквания за присъединяване при възможна финансова криза.

Финансовите министри от еврозоната  поставиха изискванията, които София трябва да изпълни, за да се присъедини към механизма ERMII- системата, която подготвя държавите за членство като намалява нивата на колебания във валутите.

В изискванията е записано, че България ще се присъедини към системата за мониторинг на банковия сектор, известна като Банков съюз в тандем с влизането си в ERMII- нещо, което първо изисква програма от надзорни реформи и засилено сътрудничество с Европейската централна банка. Планът предвижда, че София няма да има възможност да влезе в обменно-курсовия механизъм преди банките й да са преминали обширен стрес тест и проверка на качеството от ЕЦБ.

В писмо до европейските власти миналия месец българското правителство също даде заявки за затягане на надзора в небанковия финансов сектор и напълно да приложи правилата на ЕС за предотвратяване на прането на пари.

Вчерашното споразумение е резултат от дълги преговори, продължили със седмици, с българското правителство, които превърнаха членството в еврозоната в крайъгълен камък на външната политика на страната. Нейните представители са категорични, че тя изпълнява всички критерии за членство.

България си е поставила за цел да се присъедини към ERMII и Банковия съюз до юли следващата година – срок, който вицепредседателят на ЕК, отговарящ за еврото Валдис Домбровскис, нарече „реалистичен”.

Представители на страните от еврозоната са категорични, че бъдещите процеси на присъединяване трябва да отразяват научените уроци от финансовата криза и най-вече влиянието на банковата криза в една държава върху целия блок.

Има някои притеснения относно България, която още след присъединяването си към ЕС през 2007 г. все още е обект на мониторинга на ЕК, а основните препоръки към нея са за борба с корупцията и организираната престъпност.

Министрите от еврозоната подчертаха, че България трябва „старателно да приложи реформите”, предложение от Комисията в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка „в светлината на тяхната важност за стабилността и интегритета на финансовата система”.

Г-н Домбровскис обаче каза, че приключването на Механизма за сътрудничество и оценка не е предусловие за присъединяването на България в ERMII.

„Прогресът по отношение на реформата в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност” ще бъдат „важен елемент” при последните стъпки от присъединяването. Тогава ще се разбере дали България е готова да влезе в чакалнята. Но приключването на МСП „не е формално предусловие”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук