Рафаел Надал

Италианецът Фабио Фонини се класира за финала на Мастърса в Монте Карло, след като разби 11-кратния шампион Рафаел Надал с 6-4, 6-2 във втория полуфинал от надпреварата.

Фонини имаше три победи в 14 двубоя с Надал до момента, но днес тотално надигра именития си съперник и стигна до заслужен успех. Рафа имаше много проблеми на собствен сервис и допусна цели шест пробив в срещата, докато Фонини бе много агресивен и прецизен, като често реализираше печеливши удари в близост до линиите.

След като взе първия сет с 6-4, опитният италианец взе първите пет гейма във втората част, за да се доближи максимално до успеха. Макар че се разколеба, когато стигна до три мачбола на собствен сервис при 40-0, и допусна пробив, Фонини все пак затвори мача с 6-2 във втория сет след час и 36 минути игра. По този начин Фонини се класира за първия си финал на ниво Мастърс, след като през тази седмица записа победи над Андрей Рубльов, Александър Зверев, Борна Чорич и Рафаел Надал. Преди началото на надпреварата в Монте Карло италианецът имаше пет поредни загуби на клей.

В решаващия мач за титлата Фонини ще се изправи срещу сърбина Душан Лайович, който по-рано днес победи 10-ия поставен в схемата руснак Данийл Медведев със 7-5, 6-1. 48-ят в света Лайович спечели 12 от последните 13 гейма, за да стигне първия си финал в турнири от сериите Мастърс.

Фонини и Лайович не са се изправяли един срещу друг до момента.