на снимката: Президентът на Русия Владимир Путин

Прав е Путин когато казва, че само едно свободно общество може да освободи онази енергия, от която се нуждае Русия, за да има успешно бъдеще. Това чухме да казва той при полагането на клетва за президент. Путин обича да изрича подобни добре звучащи фрази – особено на официални събития. Понякога дори от него могат да се чуят и остри и точни анализи на патологията на руската държава и руското общество – главно когато кори регионални управници, които здраво са „сгазили лука“.

Само че подобни изявления нямат никаква практическа стойност. Путин е на власт от 18 години, а слабостите в Русия са слабости на неговото управление. Това не бива да означава, че на него и обкръжението му се дължат всички проблеми на страната: Русия наследи толкова много проблеми след 70 години съветска власт, че би било истинско чудо даже и четвърт век след края на комунистическата диктатура да се очакват бляскав разцвет и безупречна демокрация.

Но при Путин Русия се разви точно в обратна посока на тази, за която той говори в речта си в понеделник. Безутешната корупция е неделима част от системата на управление, която той самият създаде. Тази система не осигурява правна сигурност на малките и средните фирми, а раздутата и нехаеща за проблемите на хората бюрокрация функционира най-добре тогава, когато трябва да осигури на Путин уж убедителните му изборни победи. Как стоят нещата с така нужната, по неговите собствени думи, свобода, се видя през уикенда, когато недалеч от Кремъл 700 човека бяха арестувани, а някои от тях и брутално бити, само защото си бяха позволили да дадат израз на своето недоволство от стария нов президент.

Това, което важи за вътрешната политика на Путин, е валидно също и за отношението му към останалия свят. Когато говори за мир, диалог и равноправно сътрудничество, би трябвало да го вземаме точно толкова сериозно, колкото и похвалното му слово за демокрацията. А фактът, че при полагането на президентската клетва на такъв именно управник един бивш германски канцлер седеше на първия ред /Герхард Шрьодер, бел. ред./, е направо срамен.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук