Националният отбор на САЩ изненадващо отпадна от Световното първенство по баскетбол още на четвъртфиналите, след като бе победен от тима на Франция с 89:79 в изключително атрактивен мач в Дунгуан, Китай.

Американците бяха абсолютни фаворити да станат световни шампиони за трети пореден път след триумфите през 2010 и 2014, въпреки че голяма част от звездите от НБА отказаха да участват на Мондиала в Китай. Те обаче бяха спрени от вдъхновения отбор на Франция, който се представи отлично днес. Двубоят започва равностойно и първата част завърши при равенство 18:18, но във втората четвъртина „петлите“ се развихриха и натрупаха преднина от шест точки на почивката.

Французите дръпнаха с 10 точки в началото на третата част, но възпитаниците на Грег Попович отговориха и наваксаха пасива, като дори поведоха със 72:65 в началото на последната четвъртина, но след това напълно се сринаха и отбелязаха едва седем точки в заключителните осем минути, докато Франция вкара 24 в същия период, за да стигне до ценен и впечатляващ успех с десет точки разлика.

Най-резултатен за победителите ба Еван Фурние с 22 точки и четири успешни стрелби от далечно разстояние, а Руди Гобер се отчете с дабъл-дабъл – 21 точки и 16 борби (7 в атака). Нандо де Коло добави 18 точки за успеха, а Франк Нтилкина вкара 11 от пейката. За американците над всички бе Донован Мичъл с 29 точки, но никой друг от тима на мина кота 11 точки.

Така Франция се класира за полуфиналите на Световното първенство и в петък ще се изправи срещу Аржентина в спор за място на финала. В другия полуфинал Испания ще играе с Австралия или Чехия, които по-късно днес ще определят последния четвъртфиналист. САЩ пък ще играят утре със Сърбия в мач за определяне на местата от пето до осмо.