Англия-Сенегал
Снимка: БТА

Франция срещу Англия е втората четвъртфинална двойка на Световното първенство по футбол в Катар. Защитаващият титлата си тим на „петлите“ спечели с 3:1 срещу Полша, а англичаните елиминираха шампиона на Африка Сенегал с 3:0.

Франция тръгна силно и в 4-та минута Антоан Гризман центрира от корнер, а Рафаел Варан засече с глава, но топката премина над напречната греда. В 13-та минута Орелиан Чуамени опита да изненада с удар от дистанция вратаря на поляците Войчех Шчесни, но той успя да избие. Малко след това Осман Дембеле завърши самостоятелен пробив с коварен изстрел по тревата, като и този път Шчесни се справи, съобщи БТА.

В 21-та минута Роберт Левандовски опита удар от сериозна дистанция, който премина встрани от лявата греда на Юго Лорис. Франция отговори подобаващо, след като Бережински сгреши и подари топката на Дембеле, който центрира за Оливие Жиру, но нападателят не успя да засече в празната врата.

В 35-ата минута Килиан Мбапе се справи с лекота с Мати Кеш, но стреля неточно. Малко след това Полша създаде отлично положение. Пьотр Жиелински получи около точката на дузпата, но стреля право в Юго Лорис, последва добавка от Камински, но Рафаел Варан изчисти от голлинията.

В 44-та минута Килиан Мбапе изведе Оливие Жиру, който се измъкна сам срещу Шчесни и с прецизен удар откри резултата.

След подновяването на играта Франция продължи да владее инициативата. Няколко отлични пробива на „петлите“ бяха неутрализирани в последния момент от футболистите на Полша.а

в 56-ата минута Мбапе направи самостоятелен пробив, който завърши с мощен шут, но в последния момент Камил Клик подложи крак и отклони в корнер.

Секунди по-късно Жиру прати топката в мрежата на Полша с ножичен удар, но съдията от Венецуела отсъди нарушение в атака срещу Шчесни. а

В 65-ата минута Жул Кунде отправи прострелен пас към Жиру, който прати топката от външната страна на мрежата.

Килиан Мбапе отбеляза второ попадение за Франция в 74-ата минута. Звездата на „петлите“ бе оставен сам отляво и с мощен удар не остави шанс на Шчесни.

Французите създадоха поредна възможност в 82-ата минута, но Тео Ернандес стреля над напречната греда.

В първата минута на добавеното време Клиан Мбапе с красив диагонален удар направи резултата класически и изпрати Франция на 1/4-финалите.

Полша успя да отбележи почетен гол в осмата минута на добавеното време, когато Левандовски се разписа от дузпа. Нападателят пропусна при първия си опит, но наказателният удар бе изпълнен повторно, тъй като Юго Лорис бе напуснал голлинията си предварително.

Англия победи шампиона на Африка Сенегеал с 3:0

Джордан Хендерсън и Хари Кейн се разписаха през първото полувреме, а в началото на вторите 45 минути точен беше и Букайо Сака.

Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт направи само една смяна в състава, след като Сака започна като титуляр на мястото на Маркъс Рашфорд. В последния момент от тима отпадна Рахийм Стърлинг, който има семейни проблеми.

Африканците стартираха уверено и в 4-ата минута Булайе Диа се озова на добра позиция, но пропусна.

В 23-ата играчите на Сенегал претендираха за дузпа заради игра с ръка в наказателното поле на Джон Стоунс, но съдията Иван Бартон от Салвадор не отсъди такава. Малко след това Джордан Пикфорд спаси удар на Диа.

В 38-ата минута Англия откри резултата. Точен беше Джордан  Хендерсън, който засече страхотно центриране на Джъд Белингам.

В добавеното време на първото полувреме Хари Кейн направи 2:0 с първото си попадение на шампионата. Той получи пас от Фил Фоудън и със силен удар не даде шанс на вратаря на Сенегал Едуар Менди. С този гол Кейн се доближи само на един от рекорда на Уейн Рууни (53) във вечната ранглиста на Англия.

В началото на второто полувреме селекционерът на африканците Алиу Сисе направи три смени и отборът започна нахъсано. В 57-ата минута обаче англичаните вкараха трети гол и на практика предрешиха крайния победител. Букайо Сака се възползва от подаване отново на Фил Фоудън и от границата на малкото наказателно поле без проблеми преодоля Менди.

След това Саутгейт извърши пет смени и в игра се появиха Ерик Дайър, Мейсън Маунт, Калвин Филипс, Маркъс Рашфорд и Джак Грийлиш, но темпото като цяло в мача спадна и нов гол до края не беше отбелязан.

Така Англия продължи серията си без загуба от африкански съперник и в следващия кръг ще се изправи срещу Франция в спор за място на полуфиналите на Мондиала. Двата тима са се срещали два пъти досега на Световното първенство, и двата пъти в груповата фаза, когато Англия спечели с 2:0 по пътя към титлата през 1966 година и с 3:1 през 1982 година.

Тимът на Гарет Саутгейт вече е отбелязал 12 гола в Катар и изравни най-доброто си постижение от Световното първенство в Русия 2018, когато стигна до полуфиналите.

Сблъсъкът между Франция и Англия ще се играе на 10 декември (събота) от 21.00 часа. Първата четвъртфинална двойка е Нидерландия – Аржентина. Те ще се срещнат на 9 декември от 21.00 часа. Останалите четвъртфиналисти ще станат ясни след мачовете Япония – Хърватия и Бразилия – Република Корея в понеделник, както и Мароко – Испания и Португалия – Швейцария във вторник.