Венцислав Мутафчийски
На снимката: На снимката: ген. Венцислав Мутафчийски

Предположенията, че около Великден ще има пик на заразените, се оправдаха от нарпасналия брой болни за последното денонощие, каза пред бТВ ръководителят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски.

По последни данни заразените у нас са 800 души, а положителните проби за COVID-19 за последните 24 ч. са 65. По думите му се очакват резултатите от 140 проби във ВМА, лабораториите от страната също не са приключили работа.

„Цветница, по-хубавото време през последните дни, също повлияха. Поведението през изминалата седмица беше изключително недисциплинирано, сега берем плодовете“, каза още ген.-майор Мутафчийски.

Относно километричните опашки от автомобили на изходите на София, ръководителят на щаба посочи, че масовото напускане на столицата ще даде възможност за разпространение на заразата. Според Ген.-майор Мутафчийски  с напредване на заразата в много държави започват да се губят епидемиологичните връзки между контактните лица на пациенти с COVID-19. Затова се предприема масово тестване на големи групи хора в определени региони. У нас експертите, обаче, все още успяват да ги проследят. Допълни, че не е икономически издържано да се тества цялото население у нас, защото това ще даде само момента картина, а масово хората нито са заразени, нито имат антитела.

„Под 1% е заболеваемостта, и то в рискови групи. Ние не си правим илюзията, че хващаме абсолютно всички заразени. Досега математическите модели показват, че хващаме двама души на 11 заразени. В последно време тази цифра е занижена и хващаме двама на седем. Допустимият брой на заразените, които не са обхванати от здравната система е около 6-7 хил. души“, посочи ген.-майор Мутафчийски.

Той заяви, че се надява хипотезата, че ваксината БЦЖ предотвратява заразяване с COVID-19 e вярна, но няма достатъчно доказателства. Ръководителят на щаба обясни, че у нас се наблюдава т. н. фамилно заразяване. Има и изключения, при които някои членове на семейството не се заразяват, въпреки че живеят с човек, който има коронавирус. Мутафчийски уточни, че масовото тестване в столичните квартали „Факултета“ и „Филиповци“ ще продължи. До момента има установени 20 заразени. Той допълни, че струпването на хора не е само в ромските махали, като даде пример с големите хипермаркети.

„Днес се стигна няколко пъти да се обаждам на представител на големите хранителни вериги, за да ги предупредим, че ако продължават да не упражняват никакъв контрол при достъпа – ще се принудим да препоръчаме затваряне на магазините и налагане на глоби“, каза Мутафчийски и допълни, че въпреки поетия ангажимент от тях да осигурят коридори за пазаруване за възрастни хора мярката вече е неактуална.

Генералът отново наблегна на проблема с дисциплинираното прилагане на мерките, като възнегодува срещу безотговорното движение на хора по улиците, без това да е наложително.

„Дотам стигнахме, че да излязат медиците, които преживяха толкова много неща, да ръкопляскат на нас, които се разхождаме и лигавим по улиците. Това е перверзно“, каза ген.-майорът.

Мутафчийски коментира, че досега не са попадали на случай пациент да се зарази два пъти с COVID-19, както и на странични ефекти при лечение с медикаментите „Хлорихин“ или „Хидроксихлорихин“. Преди няколко седмици излезе информация, че пациенти със сърдечно-съдови заболявания, приемали лекарствата, са починали.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук