„Игра на тронове“ в момента е най-популярният телевизионен сериал. Но докато почитателите очакват с нетърпение финала на седми сезон, а всеки епизод е гледан от над 30 милиона зрители, Джордж Р.Р. Мартин не е сред тях.
Макар да е автор на книгите, на които е базиран сериалът, 68-годишният писател споделя, че просто няма време, защото е твърде зает с писане и пътуване.Мартин е най-известен с работата си по „Игра на тронове“.
Най-популярният въпрос, на който му се налага да отговаря, е „кога ще излезе следващата книга, озаглавена „Ветровете на зимата“.
Той работи по нея вече шест години, но все още няма отговор на въпроса. През това време телевизионният сериал „Игра на тронове“ изпревари действието в книгите.
„Книжната поредица и телевизионната адаптация вървят по отделен път. На екрана герои биват убивани под път и над път. Около 20 от тях вече бяха убити, въпреки че за мен те са живи и ще се появят в новата книга“, споделя Мартин пред британския вестник Metro.
Според последните слухове, книгата „Ветровете на зимата“ ще бъде завършена догодина, но писателят не бърза да се вмести в определен краен срок.
„Не съм започнал да пиша по-бавно през годините. Работих върху първата книга шест години и четири години върху втората. Фантастите, които издават книга всяка година, не предлагат творби с голям обем. Те не са от 1500 страници като моите, а например 500 страници. Освен това не съм се подмладил. Възрастта не увеличава ентусиазма“, отбелязва Мартин.
Той дели писането на два вида – архитекти, които създават своите светове, мислейки за най-малките подробности, преди да започнат да пишат, и градинари, които залагат на импровизацията. И поставя себе си във втората категория.
„Този подход, разбира се, има своите странични ефекти. Много пъти сюжетът ме е водил до задънена улица, от която няма излизане. Трябваше да се връщам и да пренаписвам всичко отново“,споделя Мартин.
Той не желае читателите да отнасят събитията в „Игра на тронове“ към реалността, тъй като няма никаква връзка.
„Седем кралства опитват да се обединят срещу един общ враг – Белите бродници, но това не е алегория. Ако исках да пиша за истинския свят, щях да го направя“, категоричен е авторът.
Популярността на „Игра на тронове“ не се дължи само на сюжета, смята Мартин.
„Епичната фантастика се роди с появата на „Властелинът на пръстените“ на Толкин. След това имаше много популярни книжни поредици, например на Робърт Джордан и Тери Брукс.
Те обаче бяха създадени за тийнейджъри. И ако бяха превърнати в сериали, това щеше да е история за деца с магия и дракони. HBO, която пусна „Игра на тронове“, не се съобрази с тези условности и заложи на сложен сюжет, секс и насилие“, разказва Мартин.
Писателят обича да бъбри с почитатели за работата си, но никога не използва техни идеи в бъдещите си творби. „Имам достатъчно собствени идеи“, усмихва се Мартин.
„Понякога теориите на почитателите за развитието на събитията изглеждат много гротесни, понякога са поразително добре обмислени. Но при всички случаи не водят до никъде. Няма да кажа в отговор на идея на читател, че приемам да я осъществя. Но обичам да се срещам с почитатели“, споделя писателят.
Холивудските кино студиа за първи път са привлечени от „Песен за огън и лед“ след успеха на „Властелинът на пръстените“ на Питър Джаксън.
„Те ме попитаха за възможна адаптация, можеше да се получи един филм или дори три“, разказва Мартин.
Той споделя, че от всички герои в историята му усеща най-близък Тирион Ланистър, третото и най-малко дете на лорд Тивин Ланистър.
„Но всъщност приличам повече на Самуел Тарли“, признава писателят.
Джордж Р. Р. Мартин става известен през 70-те и 80-те години на миналия век с разказите и романите си в областта на научната фантастика и хоръра. Първият роман от поредицата „Песен за огън и лед“ излиза през 1996 г.
Работата по филмовата версия започва през 2007 г. Първият сезон на телевизионния сериал се появява през 2011 г. Същата година списание Time включва писателя в списъка си на най-влиятелните хора в света.
За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.