Георги Ганев, кандидатстване
на снимката: Георги Ганев

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг икономистът Георги Ганев коментира приоритетите на работодателите, които те представиха във вторник. По негови думи исканията на организациите за намаляване на данъчното бреме върху фирмите са напълно основателни, като се имат предвид огромните излишъци в бюджета, които всяка година правителството разпределя по свое усмотрение.

„Проблемът е, че тези излишъци, които се образуват в първите 9 месеца на годината,после биват харчени много бързо, без необходимата оценка на въздействието, някак си по спешност. Работодателите са прави да зададат въпроса не може ли тези свръхсредства, събирани от данъкоплатците, всъщност да им бъдат оставени, като просто се събира по-малко от тях, след като накрая държавата „по спешност” трябва да търси къде да ги разпределя. Това е един резонен въпрос не само за бизнеса, но и то страна на домакинствата, защото и за техните доходи също става дума, независимо дали им се удържат преки или косвени данъци. В този смисъл желанието на бизнеса да се намали малко данъчното бреме е напълно естествено и той има основания да го заявява.”

Ганев коментира и още едно от предложенията на бизнеса – осигуровките да се поделят между работника и работодателя в съотношение 50/50, а не както в момента – 60/40. Според икономиста това има значение само от счетоводна гледна точка и няма да доведе до никаква промяна нито от страна на събираните от държавата страни, нито от страна на разходите на работодателите и работниците, защото в момента, в който работникът започне да плаща по-висока осигуровка, възнаграждението му ще се увеличи и той ще се прибира със същата сума вкъщи. А работодателят така или иначе ще трябва да увеличи разхода си със същото съотношение, с което се намалява осигуровката, която плаща.

По отношение на плащането на първите три дни от болничните от работодателя, вместо от НОИ, икономистът заяви, че тази практика категорично трябва да бъде прекратена, защото води до големи загуби за бизнеса. Експертът е на мнение, че това е въпрос на реформа в здравеопазването, която ние вече години наред не виждаме.

Бизнес климатът у нас се влошава, отсече Ганев. По негови думи това е следствие на цялостното влошаване на бизнеса в света и плавно започване на рецесивни процеси. От друга страна обаче у нас има лоши управленски решения, които допринасят за това чуждестранните инвеститори да напускат страната и върху това трябва да се работи.

Какви са мерките, които трябва да се вземат според икономиста, четете в пълното интервю с Георги Ганев по-късно днес на страницата на ДЕБАТИ.бг.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук