Закон за горивата, Бойко Борисов
на снимката: среща на премиера Бойко Борисов с Българската петролна и газова асоциация

Промени в Закона за горивата внесоха в Народното събрание малките производители и търговци на нефтени продукти.

Това стана ясно след среща в Министерския съвет на премиера Бойко Борисов, министъра на икономиката Емил Караниколов с представители на Българската петролна и газова асоциация.

В сряда депутатите решиха да отложат влизането в сила на закона с шест месеца – за 1 юли, а наредбата за закона да е готова на 1 август.

По време на срещата днес е договорено един от спорните моменти в закона – подземните машини да не се изваждат на повърхността за презареждане и отново да се вкарват под земята. По този текст и самият икономически министър се обяви против.

От Българската петролна и газова асоциация обявиха, че са постигнали основни договорки с колегите им от Минно-геоложката камара по отношение на зареждането и презареждането на техниката.

Министърът на икономиката Емил Караниколов отбеляза, че се надява промените да залегнат в законовите поправките в НС и по този начин да бъдат изчистени всички спорове между браншовете.

Основното недоволство на търговците на горива е изискването на висок уставен капитал – 20 хил. лв. за търговци на дребно, до 3 млн. за собственици на складове.

Изисква се още банкови гаранции, както 10 хиляди налични оборотни бутилки във всяка малка бензиностанция или търговски обект.

С тези текстове малките търговци заявиха, че не са съгласни, обричат ги на фалит и са готови да облекат жълти жилетки и да вдигнат безсрочни мирни протести.

Законът беше определен от малките търговци на горива като лобистки и обслужващ интересите на големите бензиностанции.

Промените разделиха не само едрия и дребен бизнес, но вся раздор сред работодателските организации, след като Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) призоваха правителството да го отложи за туширане на проблемите.

Същото поискаха и малки търговци и превозвачи, които заплашиха с протести по примера на „жълтите жилетки“ във Франция.

Българската петролна и газова асоциация (БПГА) напусна, след шумен скандал КРИБ, по чиято инициатива правителството поиска отлагане на закона, мотивирайки се именно с интересите на строителите, минните и металургичните компании.

Тя призова депутатите да не отлагат закона, а нейните искания бяха подкрепени от Българската стопанска камара. БПГА се оказа член на камарата от октомври 2018 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук