Закона за горивата

Парламентът отложи с шест месеца Закона за горивата. Със 112 гласа „за” и 28 „въздържали се”, депутатите решиха, че спорните промени ще влязат в сила на 1 юли.

Отлагането бе предложено от Министерския съвет заради протестите в края на миналата година от малките търговци на горива.

Те от своя страна обясниха, че не могат да отговорят на залаганите високи финансови изисквания – да плащат 20 000 лв. за регистрация на фирмите си и още 20 000 банкова гаранция, а продавачите на бутилирана газ се обявиха срещу изискването да имат на склад 10 000 оборотни бутилки.

По време на дискусията в пленарна зала се чуха различни мнения. Според ДПС целият този процес показва „управленска немощ“, въпреки че от движението подкрепиха отлагането на влизането в сила на закона.

„В оставащите месеци да бъдат направени разумни промени“, призова Димитър Аврамов, който определи закона като „негоден“.

„Стигна се дотук, въпреки че още преди приемането имаше предупреждение от малките търговци на горива, че стотици фирми ще фалират и ще им се отнеме бизнеса“, заяви депутатът от „Обединени патриоти“ и лидер на НФСБ Валери Симеонов.

Според него отлагането на закона е необходимо, защото той поставя непосилни условия за собствениците на тези бензиностанции, а промените могат да бъдат определени като непосилни.

„Препоръчвам на работната група да коригира промените така, че този бранш да не бъде ощетен“, призова той.

От БСП очаквано се чуха критики.

„Днес няма представител на Министерски съвет, който да обясни какви са причините за това забавяне“, започна Драгомир Стойнев от левицата.

И попита:

„Защо управляващите досега не си свършиха работата?“.

Стойнев каза още:

„Министерски съвет не си мръднал пръста! Каква е гаранцията, че за следващите 6 месеца ще се случат необходимите промени? Да не би да е заради предстоящите избори, за да има тишина и спокойствие. Така не решаваме, а замитаме проблемите на хората“.

Той също обвини мнозинството в управленска немощ и за пореден път припомни позицията на БСП, която настоява за разпускане на този парламент и организирането на предсрочни избори.

Законът беше определен от малките търговци на горива като лобистки и обслужващ интересите на големите бензиностанции.

Промените разделиха не само едрия и дребен бизнес, но вся раздор сред работодателските организации, след като Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) призоваха правителството да го отложи за туширане на проблемите.

Същото поискаха и малки търговци и превозвачи, които заплашиха с протести по примера на „жълтите жилетки“ във Франция.

Българската петролна и газова асоциация (БПГА) напусна, след шумен скандал КРИБ, по чиято инициатива правителството поиска отлагане на закона, мотивирайки се именно с интересите на строителите, минните и металургичните компании.

Тя призова депутатите да не отлагат закона, а нейните искания бяха подкрепени от Българската стопанска камара. БПГА се оказа член на камарата от октомври 2018 г.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук