ГЕРБ оттегли текстовете за начина на финансиране на неправителствения сектор от проекта за промени в Закона за съдебната власт.

Текстът трябваше да бъде разгледан на второ четене в правната комисия.

Той предвиждаше ограничаване на външното финансиране на магистратски организации.

Регламентът бе остро критикуван от Съюза на съдиите в България, Съюза на адвокатите и други магистратски организации, както и от Европейския съюз на съдиите. Зам. помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Хойт Ий,  заяви преди ден, че законът звучи „антиамерикански“. Един от най-силните донори в подкрепа на неформални магистратски организации у нас е фондацията „Америка за България“.

От Брюксел поискаха разяснения по предложенията за промени и за причините за планираните промени в закона. Имаше официална реакция и от САЩ.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви оттеглянето на закона.

„Това е начинът, по който се финансира неправителственият сектор в България – с фондове от ЕС, фондове, които са от фондация „Америка за България“, защото това беше една от темите, която се дискутираше най-много през последните няколко дни.  Ние категорично заявяваме, че сме „за „прозрачност в начина на финансиране, но не и в ограничаване на всички тези донори, които допринасят за образование, култура, неправителствен сектор, гражданско общество”, каза Цветанов.

Председателят на ПГ на ГЕРБ е категоричен, че спекулациите за дейността на фондацията „Америка за България”трябва да спрат.

„Парите, които са осигурили за неправителствения сектор през последните години, са 170 млн. лева, само за образование са 105 млн. лв.“, каза още Цветанов.

И даде пример с Голямата и Малката базилика в Пловдив, за които фондацията е дала 8 млн. и 3 млн. лв. съответно.

Цветанов отрича да е имало натиск от страна на САЩ или ЕС. Той добави, че няма опит за „сплашване” на магистратите. Не се нае обаче да каже каква е позицията на „Обединени патриоти”, които бяха съвносители на предложението.

„Заявявам категорично, че ние сме парламентарната група, която има най-голяма чуваемост, и сме отворени за диалог с всички останали парламентарни групи и неправителствения сектор, разбира се. Трябва да изчезнат всякакви съмнения и спекулации по тази тема. Понеже има действително една чувствителност по темата, и от тази гледна точка смятаме, че е по-добре в момента да бъдем градивни, да бъдем конструктивни”, обясни Цветанов.

Все още в закона остава идеята членовете на ВСС да могат да се местят в съдебната система без конкурс след края на мандата им – т.нар. кариерен бонус.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук