ГЕРБ стартира консултациите по проекта за нова Конституция. Първите разговори бяха с представители на коалиционните партньори от ВМРО и НФСБ.

От партията на Красимир Каракачанов дадоха принципна подкрепа на ГЕРБ да се върви към процедура по свикване на Велико Народно събрание и от там към процедура за изработване на нова Конституция.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова заяви, че депозираният първоначално в парламента проект  търпи правно-техническа корекция.

„Приехме предложението на ВМРО да се впише преамбюл, в който да се очертаят основните принципи, по които функционира българската държава и да се гарантира нейното национално единство“, съобщи още Дариткова.

От ВМРО  изразиха подкрепа за промяната в основния закон и обявиха, че гледат „с надежда“ към идеята за свикване на Велико Народно събрание.

„В нашите предложения се включва детайлизиране на позицията за герба, който много хора поставиха при публикуването на първия вариант, подкрепата за грамотната раждаемост. Смятаме, че по отношение на тази възможност за внасяне на закони от съдебните съвети на прокурорите и съдиите, предложена от ГЕРБ, смятаме, че е хубаво, ако това остане, то да бъде само за закони, свързани с функционирането на съдебната власт“, уточни Искрен Веселинов.

Той подчерта, че от партията му поддържат идеята президентът също да има законодателна инициатива, но единствено по въпроси, свързани с неговите компетенции.

От ВМРО ще искат още текстове, свързани с правата на българските общности зад граница, брачния съюз между мъж и жена, въвеждането на форма на задължително гласуване, както и такива, даващи възможност в бъдеще да бъде върната наборната военна служба.

По-късно от пресцентъра на ВМРО изпратиха съобщение до медиите, в което заявяват, че няма да подкрепят проекта за Конституция ако в него не влязат и шестте точки на Каракачанов. А те са:

  • Образователен ценз
  • Задължително гласуване
  • Гарантирани права и гражданство на всеки етнически българин
  • Връщане на наборната служба
  • Гарантиране на семейството като съюз между мъж и жена
  • Президентът да има право на законодателна инициатива и искане на вот на недоверие

Единственият консенсус с ПП „ГЕРБ“ по време на консултациите бе относно преамбюла на Конституцията, който предложихме, извън него другите неща останаха отворени за дискусия, уточняват от ВМРО.

Готовност да подпишат проекта на ГЕРБ за нова конституция изразиха и от НФСБ. При дебатите обаче ще настояват да се отразят и техни предложения, като пенсията да е 70 на сто от минималната работна заплата, да се регламентира обществено полезен труд и да има образователен ценз за гласуване.

„ Разбира се, това е само първата стъпка – изразена политическа воля. Оттук нататък, след втори септември, когато ще бъде процедурата по събиране на подписите, ще стартираме един период, в който да бъдат разгледани всички предложения, защото всяка една парламентарна група ще има такива“, обобщи резултатите от срещата председателят на парламента Цвета Караянчева.

Тя подчерта, че колегите от НФСБ са имали някои предложения за технически корекции и увери, че те ще бъдат отразени в проекта, който ще бъде предложен за подписи в началото на следващия месец.

„В тези мрачни и тъжни времена обикновено идва време за велики дела и Велико Народно събрание. Разговорите тепърва предстоят с уточняване за конкретните действия, изчистванията на забележките и нашите предложения“, заяви от своя страна Валентин Касабов от НФСБ.

От патриотичната формация уточниха, че са получили уверенията на по-големия коалиционен партньор за запазване на трите, според тях, важни фундамента в новия вариант – националната държава, национален език български и православието като традиционна религия.

От НФСБ изразиха и задоволство от факта, че някои от предложенията на ГЕРБ се припокриват с техни стари идеи – намаляването на броя на народните представители и въвеждане на индивидуална конституционна жалба.

Управляващите обявиха още, че предвидените за днес разговори с независими народни представители са отлагат, тъй като тези депутати са поискали още време да се запознаят с предложенията. На 2-ри септември ще се проведат разговори с „Воля“, БСП за момента отказват да се включат в разговорите по темата, а от ДПС не са реагирали.

От ГЕРБ са си поставили за срок 2 септември, дотогава се надяват да бъдат събрани необходимите 120 подписа, за да бъде внесен проектът на нова Конституция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук