АПК
На снимката: Председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ, вносители на промените в АПК

Парламентарната група на ГЕРБ внесе предложение за промени във вече гласуваните на първо четени промени в закона за съдебната власт, които въвеждаха забрана магистратските организации да работят по проекти с външни донори.

Според новите текстове забраната пада за проекти с ЕС и с Европейската икономическа общност. Остава за всички други донори, вкл.за работа на магистратите с партньори от САЩ, сред които чест донор е фондацията „ Америка за България“. От ГЕРБ внесоха днес корекцията след като  Европейската комисия поиска специални разяснения по предложения от управляващите закон и премиерът Бойко Бойко се обяви на заседание на правителството изрично против забраната, засягаща донори – партньори от ЕС.

Трудно е да се избяга от извода, че това е антиамерикански закон. Изглежда, че единствената страна, която ще пострада от такъв закон, е Америка. Единствените неправителствени организации, които ще бъдат засегнати, ще бъдат от Америка и целта на този, де факто антиамерикански закон, е по някакъв начин да се навреди на отношенията между България и Америка. Надявам се това да не е вярно, надявам се, че вероятно е недоглеждане, което може да бъде поправено в хода на законодателния процес, коментира Хойт Брайън Ий, заместник- помощник държавен секретар по европейските и евразийските въпроси, отговарящ за отношенията на САЩ със страните от Централна и Южна Европа в интервю пред сайта Клуб Z, публикувано днес.

Вчера Хойт Брайън Ий имаше среща у нас с премиера Бойко Борисов, за която бе подадена само формална информация, че страните се разговаряли по теми от общ интерес.

Хойт Ий е категоричен в интервюто си, дадено по-късно, че САЩ и независимата фондация „Америка за България“ в продължение на десетки години само са помагали за заздравяването на съдебната система в България, за да бъде тя по-ефективна, по-прозрачна и по-професионална и да създаде условия за предотвратяване на корупцията. Той разчита, че ще бъде позволено тази помощ да продължи.

Новите поправки в закона влизат утре в правната комисия. Аргументите на вносителите в първоначалния вид на мотивите бяха, че не бива да се допуска влияние върху магистратите чрез каквото и да било външно финансиране на техните съсловни организации.

Още в началото на месеца от фондация „Америка за България“ обявиха, че, ако парламентът на България гласува въпросните ограничения, България отстъпва от евроатлантическите ценности, които е приела.

Срещу промените се обявиха и повечето организации на магистрати, както и редица неправителствени организации. Експерти от НПО коментираха ограниченията най-вече като санкция срещу Съюза на съдиите в България, който последователно, активно критикува отказа от реформиране на съдебната система в посока реална съдебна независимост.

В единна позиция партиите „Да, България“, „Нова Република“, БЗНС и „Зелените“ призоваха президентът да наложи вето на закона.

„Призоваваме и всички наши съграждани, които искат радикална съдебна реформа за справедлив и независим съд и отчетна и отговорна прокуратура, да са готови за масови протести срещу пълзящото посегателство от „силните на деня“ политици срещу съдебната власт. Така, както нашите полски приятели го правят в момента“, обявяват формациите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук