Конгреса

Камарата на представителите по всяка вероятност ще подкрепи днес промените, според които президентът Доналд Тръмп няма да може да решава сам намаляване на новите санкции срещу Русия, Северна Корея и Иран, ако иска да затопли отношенията с Москва. Всяка промяна на действащите ограничения спрямо тези страни ще трябва да минава и през Конгреса.

Двустепенната мярка се налага, за да накаже Русия за анексирането на п-в Крим от Украйна през 2014-та, както и заради подозренията намеса та й в президентските избори от 2016-та.

Подкрепата на мярката в Сената (бел. ред.-„горната камара“ на Конгреса), обаче, е на кантар – през уикенда ключов конгресмен коментира, че обявените намерения да се гласува със „за“, не са окончателни.

Републиканецът Боб Коркър, който е председател на Комисията по външните работи, заяви пред журналисти, че „преговарящите са прекарали ползотворен уикенд“, но цялата работа изглеждала „малко преекспонирана“.

„Още обсъждаме процедурни въпроси. Нещата минаха добре, но трябва да изчистим няколко въпроса относно Северна Корея“, коментира Коркър.

Ако Сенатът, мнозинство в който са републиканците, прокара такава промяна, Тръмп решава дали да я подпише на свой ред, или да й наложи вето. При положение, че президентът отхвърли поправките, законодателите могат отново да ги прокарат, но трябва да съберат необходимото мнозинство.

Администрацията на Тръмп вече се изказа против проекта президентът да иска одобрение от конгресмените (депутатите) преди да облекчава санкциите срещу Москва.

„Той ще разгледа обстойно законовите изменения и ще види как ще изглеждат те в крайния си вариант“, коментира говорителят на Белия дом Сара Сандерс в отговор на журналистически въпрос дали президентът ще подкрепи промените.

5626766

Връзките на Доналд Тръмп с Русия са във фокуса на вниманието през последните 6 месеца, а разследването дали неговите сътрудници са поддържали връзки с руски хакери, за да повлияят на изборния резултат, все още е в ход.

Русия отрича да се е намесвала в американските избори, а Тръмп твърди, че кампанията му не е свързана с Москва.

Докато представителите разглеждат законопроекта за ограничаване влиянието на президента при отмяната на санкциите срещу други държави, зетят на Тръмп Джаред Къшнър също ще  посети Капитолия, за да продължи да отговаря на въпроси за контактите си с руски официални представители по време на президентската кампания от 2016-та.

По-ранната версия на проекта, която касаеше удължаване на санкциите срещу Русиия и налагане на нови срещу Иран, беше одобрена от Сената на 15 юни. Решението за налагане на санкции срещу Северна Корея беше взето на 1 май, от Камарата на представителите, които негодуваха срещу забавянето от страна на Сената. В крайна сметка те видяха възможност да прокарат мерките и в „горната камара“ на Когреса, покрай гласуването на санкциите срещу Иран и Русия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук